Ogromna upornost i spremnost da podnosimo ekstremne vremenske prilike neophodni su ukoliko želimo da u najhladnijem periodu godine hvatamo smuđa. No to ni slučajno nisu jedini, pa ni najbitniji faktori uspeha. Moramo znati gde da tražimo ribu u različitim uslovima, koje mamce da joj ponudimo i kako da uklopimo sve elemente pribora da bismo izvadili većinu jedinki koje nam udare
Ribolov smuđa zimi je rezervisan uglavnom za one najzagriženije među nama, koje bez mnogo preterivanja možemo opisati kao fanatike. Ali početak ove godine obeležilo je izrazito hladno vreme koje je čak i najstrastvenije ribolovce prikovalo za kuću. Skoro sve vode u Srbiji su se minulog januara zaledile. Na moju sreću, jedan od izuzetaka bila je Sava, reka na kojoj pecam (na širem području Obrenovca), a na koju je povremeno bilo moguće izaći i loviti smuđa
.
U redovima koji slede preneću vam neka svoja iskustva i zapažanja o lovu smuđa u zimskim mesecima, a ne samo ove ledene zime, tokom koje sam čak i ja, koji u normalnim sezonama imam preko 300 izlazaka, u kući proveo mnogo više vremena nego inače.
Dok se u najhladnije godišnje doba, kada temperatura voda padne, većina ribljih vrsta primiri u zimovnicima i slabo kreće, smuđ se daje u migraciju, koja predstavlja uvod u ranoprolećni mrest. Mi savski smuđaroši tokom zime upravo čekamo tu situaciju, tj. da smuđ iz Dunava (koji je uglavnom hladniji za stepen-dva od Save) masovno uđe u našu reku. U toku svog migratornog puta ovaj grabljivac se zadržava na pozicijama na kojima ima dovoljno hrane i dubine. Na kojoj će se dubini smuđ zadržavati zavisi od više faktora, a pre svega od prozirnosti vode, njene temperature, brzine protoka, količine spoljašne svetlosti, kao i dostupnosti hrane. Kada je voda mutnjikava i jaka, logično je da ga tražimo bliže obali. Ne samo da uz nju u takvim okolnostima ima više hrane, uglavnom bele ribe, koja se od snage toka sklonila u priobalje, nego mutnija voda smuđu ujedno povećava šanse za dobar lov i preko dana. Da bi lako dolazio do plena, potrebno je da vidi a da ne bude viđen, što je i jedan od razloga njegove izuzetne aktivnosti noću i po mutnijoj vodi, pri čemu do izražaja dolaze njegova osetljiva bočna linija, kojom detektuje i najsitnije vibracije, ali i veoma dobar vid u uslovima smanjene vidljivosti.
Moje iskustvo kaže da se smuđ zimi ne zadržava previše na jednom terenu, ali uvek ima pozicija na kojima će boraviti duže, posebno ako je vodostaj stabilan i ima dovoljno hrane. Pritisak ribolovaca (i krivolovaca) na određeni teren takođe može izazvati pomeranje ribe, pa nekada jednostavno valja »odmoriti« mesto i sačekati da ga riba ponovo nastani. Lov smuđa svodi se na konstantnu trku i traženje, što mene najviše i privlači u pecanju ove grabljivice, iako taj posao ume da bude nalik rudarskom, a ishod je po pravilu neizvestan. Često se dešava da jednog dana »razbijem« ovu ribu na nekom mestu, a da već narednog tu nemam ni udarac. Pri tom, to ne mora da znači da je smuđ otišao daleko – nekad se samo povuče u tok reke, ali nekada ode i mnogo dalje. Zbog toga je onaj ko na velikoj reci (ili jezeru) lovi iz čamca u velikoj prednosti u odnosu na sve one koji »staklenookog« pecaju sa obale.
ČESTA JE I UOBIČAJENA situacija da tokom jednog dela zime nivoi reka budu niski, a voda prozirna, što otežava pecanje smuđa na varalice preko dana. Smuđaroši na Savi posebno dobro znaju koliko voda ume da bude bistra kada je protok spor... (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br. 421-)