Uz malo uloženog vremena i truda, možemo veoma uspešno zaštititi varalice sa kojih su usled upotrebe oguljeni farba i lak. Osim toga, one će nakon ovakvog tretmana biti i znatno sjajnije i izgledati kao nove. Za tu operaciju potrebna nam je samo jedna stvar – akrilni lak u spreju, koji možemo kupiti u svakoj bolje snabdevenoj farbari
Siguran sam da većina ljubitelja pecanja grabljivica na voblere teško preživljava bilo kakvo oštećivanje omiljene varalice. A ono može biti posledica i raznih neželjenih događaja (npr. udara voblera o kamen ili beton, kako u vodi, tako i van nje), ali i napada grabljivice (koja vobler može oštetiti snagom svojih čeljusti, oštrim zubima ili pritiskom koji vrši na njega vlastitom težinom). Najčešće stradaju plastični stabilizator (»pakta«), lak i boja. U težim slučajevima oštećeno biva telo voblera, koje može biti izrađeno od drveta ili neke plastične mase. Drveni vobler u tom slučaju počne da upija vodu, dok se na plastičnom javljaju pukotine, koje takođe za posledicu mogu imati prodor vode u šuplju unutrašnjost, ali i lom varalice. Naravno, najbolje bi bilo poveriti reparaciju nekom iskusnom majstoru, ali to nije uvek ni moguće niti potrebno. Na sreću, kada je oštećenje manje, tj. kada samo dođe do skidanja dela laka ili boje, možemo ga efikasno sami popraviti bar u tolikoj meri da mu za još neko vreme produžimo radni vek. Sve što nam treba za taj posao je boca providnog akrilnog laka u spreju i malo strpljenja. Ideju da na ovaj način produžim život nekim otpisanim varalicama dobio sam kada sam u Ribolovu pročitao tekst kolege Aleksandra Beljića Belke, našeg vrsnog takmičara i trenera mlađih kategorija državnih reprezentativaca u lovu ribe udicom na plovak, o tome kako na sličan način sređuje plovke. Pomislio sam da bi se ovo moglo primeniti i na voblere, a u praksi se pokazalo da je to i te kako izvodljivo i da je dobro rešenje.
SVE ŠTO TREBA DA URADIMO je da vobler ravnomerno preprskamo slojem akrilnog laka, a to nije teško uraditi. Akrilni lak u spreju može se kupiti u svakoj prodavnici boja i lakova. Izbor je veoma širok, a nama je bitno samo da bude providan i sjajan. Trenutno, cena boce od 400 ml iznosi oko 400 dinara, a ta količina dovoljna je za zaštitu velikog broja voblera (verovatno i preko stotinu). Uz sprej nam treba još samo malo lepljive krep trake (»papirne«) koju koriste moleri i drugi majstori.
Pre prskanja, obavezno treba sa voblera skinuti udice i temeljno ga očistiti od eventualne nečistoće, sitnih ostataka prljavštine, masti, trave, blata itd. Nakon toga ostavićemo ga da se dobro osuši na vazduhu. Nije preporučjivo koristiti fen, pa čak ni na duže vreme izložiti varalicu direktnoj sunčevoj svetlosti, jer visoka temperatura može da ošteti boju i lak, ali i da dovede do deformacije plastičnog kljuna.
Nakon što se vobler sasvim osuši, pristupamo lakiranju, pre kog ćemo lepljivom trakom zaštititi plastični stabilizator (naravno, ako ga ima).
ZA POSTUPAK LAKIRANJA najbolje mi se pokazala sledeća tehnika, koja omogućava ravnomerno nanošenje laka po celoj površini... (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br. 421-)