Većina varaličara kamene napere prevashodno povezuje sa prisustvom smuđa i njega najčešće ciljano juri kada peca sa šporova ili iz čamca u njihovoj blizini. Oko njih, međutim, u najvećem delu godine ima i drugih grabljivica, pa i bucova, a sada je pravo vreme da na takvim lokacijama potražimo one krupne, koji se uveliko spremaju za zimski »post«
Od sredine leta pa do kraja jeseni, bucov se uspešno može loviti na svim mestima na kojima se keder okuplja, pa tako i kraj kamenih regulacija rečnog toka – napera ili šporni. Reč je o većim objektima, različite forme i položaja, namenjenim za preusmeravanje matice reke radi zaštite obale i regulisanja plovnog puta. Najčešće zadiru u reku više desetina metara i izazivaju ubrzanje toka i veća vrtloženja, te uzrokuju formiranje peščanih ili muljevitih nanosa u priobalju. Kao masivna i složena struktura u reci, predstavljaju odlično mesto za pecanje svih vrsta riba uz uslov da je vodostaj u domenu niskih ili srednjih vrednosti. Prevelika i prebrza voda potiskuje ribu bliže obali i tada kamene regulacije prestaju da budu interesantne za ribolov.
Na jednoj od ilustracija prikazana je klasična »T« šporna u tri situacije koje su povoljne za ribolov bucova. U slučaju A, regulacija je suva i rečni tok je zaobilazi, stvarajući brzak, veći liman, povratni tok i izlaz toka iz limana. Sva mesta na kamenu su pristupačna sa obale bez upotrebe čizama.
Po nešto višem vodostaju, u slučaju B, brzina toka je veća, nivo reke je u visini napera i voda se provlači između kamenja. Brzak je snažniji, liman pomeren malo nizvodnije, a uzvodni deo pregrade je na udaru matice. Kamen je delimično suv, a pristup uzvodnom špicu napera je moguć u plitkim ili dubokim čizmama.
Maksimalna visina vodostaja (slučaj C) po kojem je ribolov moguć na naperu je kada ga voda preliva većim delom. Uzvodni deo šporne je pod brzakom, liman je pomeren još nizvodnije, a kamena pregrada je pod prelivom sa velikim mežuranjem površine sa nizvodne strane. Pristup uzvodnom delu šporne s kopna nije moguć, a gaženje u dubokim čizmama duž prelivenog kamena je opasno i nije preporučljivo. Sva tri slučaja obuhvaćena su ograničenom oscilacijom vodostaja od oko 1 m, pa treba evidentirati nivoe na najbližoj vodomernoj stanici pri kojima je svaka konkretna regulacija na kojoj pecamo pristupačna s kopna. Najbolji uslovi za ribolov na kamenim regulacijama su po niskom vodostaju, sporom toku i toploj vodi, kada se riba okuplja oko brzaka, tj. na mestima sa većom količinom kiseonika. U istim uslovima se ribolov može obavljati i iz usidrenog čamca, kojim je moguće idealno se postaviti u odnosu na položaj bucova... (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br. 412-)