Silikonske glavinjare bez sumnje su jedna od najprodavanijih i najefikasnijih vrsta varalica na prostoru bivše Jugoslavije, a pogotovo u Srbiji. Na njih se love sve slatkovodne grabljivice, od bandara, preko klena, bucova, smuđa i štuke, do mladice i soma. Nekolicina vrsnih varaličara otkriva vam svoje formule uspeha u pecanju na taj veštački mamac.
Netom prohujala 2015. donela je znatno povoljnije uslove za ribolov na većini naših reka i jezera od njoj prethodne, 2014. godine, koja je zbog velikih poplava i onoga što je za njima usledilo bila velikim delom loša. To važi i za stajaćice i tekućice u kruševačkom kraju, čiji su vodostaji uglavnom bili stabilni, a kako su uz to vremenske prilike dugo bile povoljne, pasionirani ribolovci bili su u prilici da često pecaju, pa i da eksperimentišu sa mamcima i prezentacijama i ostvare brojne lepe ulove. Osim za fideraše i plovkaroše, to posebno važi za varaličare, budući da su oni uporniji i veštiji u danima kada su grabljivice bile aktivne imali i dvocifren broj udaraca. A za razliku od prethodnih sezona, u kojima je po pravilu preovlađivala jedna vrsta ili eventualno dve, tokom 2015. su se u ovom delu Šumadije skoro podjednako uspešno na veštačke mamce pecali som, smuđ, štuka, bucov, klen, pa i mrena. Iako su mnoge varalice donosile ulove, jedan mamac se ipak izdvajao. Silikonske glavinjare često su davale ribu i kada ni na šta drugo nije bilo reakcije vredne pomena. Zato smo po završetku godine zamolili nekoliko uspešnih kruševačkih blinkeraša da sa čitaocima Ribolova podele svoja iskustva u lovu baš tom vrstom varalica, a Zoran Stanojević, Jovica Vasiljević, Dejan i Slobodan Milojević rado su nam izašli u susret, kao i uvek tokom godine, kada skupljamo informacije za izveštaj o radu ribe u Rasinskom okrugu.
U razgovoru sa ovim majstorima kao jedna od najvažnijih izdvojila se činjenica na koju treba skrenuti pažnju kolegama sa nedovoljno iskustva u ovakvom pecanju – da sve grabljivice osim bucova glavinjaru daleko najčešće uzimaju u trenutku kada je ribolovac lagano podiže sa dna, pri čemu ona slabije ili jače vibrira (što prvenstveno zavisi od karakteristika same varalice, a zatim i od eventualnog strujanja vode). U tekućoj vodi su u najvećem broju slučajeva bolji izbor modeli koji jače »tresu«, dok se za stajaću preporučuju oni sa diskretnijom vibracijom... (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br. 394-)