Mada ne važi za preterano izbirljivu ribu, babuška ume da veoma dobro odreaguje kada joj pogodimo trenutni apetit. A u ovom periodu kuvano zrnevlje može biti sastojak primame koji će privući i na jelo podstaći najkrupnije komade
U poslednjih sedam godina, otkako je uveden lovostaj za većinu vrsta bele ribe koje se pecaju na rekama u mom kraju (tj. skobalja, mrenu i klena), u ovom periodu se najviše fokusiram na lov babuške na barama u okolini Leskovca. Najčešće idem na Grabovničku baru, koja se nalazi desetak kilometara od Leskovca, blizu sela Grabovnica, po kom je i dobila naziv. Ova bara je mala, veličine otprilike kao fudbalsko igralište, sa jednim špicom koji zalazi u vodu (tj. »poluostrvcetom«), odakle je najzahvalnije pecati, jer je pristup baš tu najlakši. Bara je dosta teška za pecanje, pa je najposećenija u ovom periodu, dok kasnije na njoj mogu da se vide skoro samo štukaroši.
BABUŠKA JE U PRVOJ polovini maja u mrestu, što se jasno vidi po njenom bacanju po ševaru i trsci, bukvalno na svakih nekoliko sekundi, tako da mi ljubitelji ribolova i ribe možemo da uživamo i bez pecanja, samo gledajući u to bujanje života u vodi (u kojoj, inače, ima i šarana, deverike, tolstolobika, štuke, bandara (koji mogu biti i krupni), kao i soma.
Na vodu ovde uvek dolazim u samo svitanje, i pošto znam mikrolokaciju na kojoj na dnu nema mnogo trave, ne moram da trošim vreme na sondiranje, što je velika prednost, jer je oko četiri petine površine dna pod vegetacijom, koja ometa ribolov, pa oni koji ne poznaju teren moraju da utroše dosta vremena da nađu čistu zonu ili odgovarajuću prezentaciju. Uglavnom pecam na dva fider štapa (uz korišćenje plastičnih karika kao dodatnog indikatora trzaja) i na jedan bolonjez, kojim bacam sistem sa veglerom, uz travu. Uz malo prihranjivanja može se desiti da se na plovak lepo prođe, ali najčešće dubinski metod donosi više ulova. Sistem koji koristim za dubinku je krajnje jednostavan i sastoji se od metod hranilice na kraju osnovnog najlona, ispod koje je vrtilica i na kratkom predvezu udica Gamakatsu 3313F, veličine 10. Osnovni najlon na koji pecam je debljine 0,20 mm, a predvez je prečnika 0,16 mm.
KAD JE REČ O PRIHRANI, ne komplikujem mnogo i ne trošim previše para, već skuvam pola kilograma obične pšenice, ocedim je kada zrna počnu da pucaju i potom vodu u kojoj se kuvala i koja je poprimila njen miris upotrebim za kvašenje kilograma bilo koje domaće primame za babušku ili deveriku... (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br. 428-)