U periodu kada su smuđ i štuka u zabrani, a som tek počinje da se javlja, blinkeraši sa naših velikih ravničarskih reka nemaju mnogo izbora, pa se mnogi okreću bucovu. Iako još ne raubuje kao u najtoplijem delu godine i nije toliko agresivan, možemo ga uspešno loviti na bar tri vrste lokacija i na nekoliko načina
Sezona lova bucova varalicom počinje već sa kalendarskim krajem zime i prvim iole osetnijim porastom temperature vode, u kojoj se život tada lagano budi, što se može prepoznati po pojavi najsitnijeg kedera u tišacima u priobalju, duž dubljih limana i vrtložnih tokova. Po tihom i sunčanom vremenu, sitni keder javlja se učestalije, a u najtoplijem delu dana moguće je videti i poneki manji raub bucova. Tih prvih znakova aktivnosti bucova nema mnogo i svuda, ali kada ih jednom uočimo na nekom mestu, možemo ih tu, pri sličnim uslovima, očekivati svake godine. Bucov je u ovom periodu aktivan na dva načina i na dvema vrstama pozicija. Na dnu je njegova aktivnost mlaka i usporena, dok je nešto agresivniji u srednjim slojevima i u priobalju. U prvom slučaju – a to je po pravilu u dubokom sporednom toku reke, u zimovnicima bele ribe – bucovu treba ponuditi mamac koji mu je u skladu sa raspoloženjem.
ULAZI U ZIMOVNIKE, BRODOGRADILIŠTA i duboke zalive ili duboki platoi uz pristaništa, koje karakterišu spor tok ili blaga vrtložna strujanja, u zimskim mesecima su okupljališta bele ribe. Riba se u hladnoj vodi ponaša usporeno, ali se kreće i hrani. A veća koncentraciija sitne bele ribe uvek znači i prisustvo grabljivice, pa su i bucovi u blizini i vrebaju manje ribice koje se izdvoje iz jata. Na ovakvim pozicijama se okupljaju uglavnom manji bucovi, teški do kilograma. Nalaze se na dnu, na najdubljim mestima, i kada pronađemo zonu sa većom koncentracijom bele ribe, možemo očekivati da će na rubovima jata biti i bucova. Uslovi za uspešan ribolov u takvim okolnostima su niska i bistra voda, mirno i sunčano vreme bez vetra, a ako je uz to reka u manjem porastu, pa lagano teče na ulazu u zimovnik, šanse za uspešan ribolov su maksimalne.
Moj dobitni metod u takvoj situaciji je tzv. dubinsko varaličarenje, na kombinovani sistem sa strimerima i mini-džigovima, opterećenim štapićastim tegom ili tirolskim drvcetom težine do 10 grama. S obzirom na to da lovimo ribu koja je na dnu, na dubini većoj od 5 m, pristup mestu u ovom slučaju nema uticaja na ponašanje bucova. Potrebno je znati gde su depresije, a ako nam teren nije poznat, takva udubljenja treba pronaći sa nekoliko daljih izbačaja i vođenjem tega po dnu, različitim putanjama.
Sistem potom izbacujemo onoliko daleko koliko je potrebno da locirano udubljenje prebacimo za nekoliko metara. Nakon pada tega na dno počinjemo sa povlačenjem sistema, koji treba da ide pravolinijski, sporo i tako da se teg ne odvaja od dna sve do izlaska iz zone u kojoj je moguće prisustvo bucova. Napadi bucova na ovako vođene mamce su rezantni, ali manje agresivni nego što je slučaj u toplijoj vodi, a nije retkost da se u jednom zabačaju i na malog silikonca i na strimer ulovi po riba. Kako je većina tako ulovljenih bucova teška do 500 g, treba ih pažljivo osloboditi udice i vratiti u vodu... (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br 424-)