Babuška je jedna od najbrojnijih riba koje nastanjuju naše vode i uz malo umešnosti u većem delu godine nije teško napecati se sitnijih jedinki. Veliku babušku je, međutim, znatno teže pronaći i navesti da uzme mamac, ali ni to nije nemoguća misija, pogotovo u ovom periodu, kada se aktivira i priprema za mrest
Otkako joj je populacija pre nekoliko decenija prosto eksplodirala u mnogim našim stajaćim i sporotekućim vodama, babuška je bila jedna od glavnih meta mnogih ribolovaca (i rekreativnih i privrednih), a to je i danas, kada je (zbog usklađivanja naših propisa sa politikom Evropske unije prema veštački unetim vrstama) dozvoljen njen neograničeni izlov. Ali ona uprkos svemu ipak opstaje na našim vodama, a u nedostatku krupnijih primeraka domaćih vrsta ciprinida slične veličine (deverike, linjaka, žutog karaša...) babuška je i glavna ciljana vrsta mnogih plovkaroša, dubinkaša i fideraša. No premda ne važi za naročito tešku lovinu, krajem zime i početkom proleća ume da bude i te kako oprezna, ćudljiva i izbirljiva, pa iako se sada mogu dobiti i kapitalni komadi (od preko 1,5 kg), oni kojima su velike babuške cilj moraju da vode računa o mnogim elementima pristupa.
U periodu kada su temperature vazduha i vode i dalje relativno niske, kad vodostaji variraju, a dno i obale su još uvek bez podvodne vegetacije, babuška traži mirna i skrovita mesta. Zato je treba tražiti uz samu obalu, pogotovo ako je ona strma (»odsečena«) i zaštićena priobalnim rastinjem (trenutno još sasušenim). Takođe, dobre pozicije su i veći prelazi dubine, kao i sva druga mesta gde se konfiguracija dna i obale znatno menja i gde ima podvodnih prepreka (panjeva, oborenog ili nanetog granja itd.).
SVE DOK SE DNEVNE temperature ne ustale na preko 20º C, a noćne ne pređu 10º C, uspeh u ribolovu babuške treba pre svega očekivati u najtoplijem delu dana, između 11 i 15 č. To znači da na vodu možemo doći onoliko ranije koliko nam je potrebno da budemo sasvim spremni za pecanje onda kada temperatura počne da raste. Po podne, kada osetimo da ona već polako pada, slobodno možemo da prekinemo pecanje i bacimo se na pakovanje.
Vetar može sada biti od veoma velikog uticaja na uspeh u ribolovu svih vrsta na plitkim stajaćicama, posebno ako je jači (preko pet metara u sekundi) i hladan. Nađemo li se na vodi onda kada je strujanje vazduha nepovoljno, moramo probati da se smestimo na neko mesto zaštićeno od njegovog direktnog uticaja (tj. u zavetrinu).
JOŠ JEDAN OD KLJUČNIH faktora uspeha je adekvatno prihranjivanje, znatno manje obilno od onog koje donosi rezultate u najtoplijem delu godine. Oni koji preteraju skoro sigurno će se suočiti sa očajnim ulovom, neuporedivo slabijim od onog što ga istovremeno ostvaruju kolege koje imaju u vidu činjenicu da apetit babuške još nije ni blizu velikog. Zato i prihrane za ovu ribu sada treba da budu malo »posnije« nego inače (koriste se ili tzv. blaže varijante hrana ili standardne primame, ali tako da im hranljiva vrednost bude smanjena dodavanjem lake zemlje i/ili prezle)... (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br 424-)