Među našim varaličarima, smuđaroši po svoj prilici obraćaju daleko najviše pažnje na izbor štapa kojim love. Mnogi pokušavaju da svoje nedoumice reše proučavajući sve karakteristike blankova, a nije mali broj onih koji smatraju da treba imati poveliki arsenal da bi se moglo adekvatno pecati u različitim uslovima. Kako iz ugla jednog od naših najiskusnijih blinkeraša zapravo stoje stvari po ovom pitanju?
Štapovi za ribolov su proste alatke kojima je jednostavno rukovati. Već posle nekoliko odlazaka na pecanje većina početnika štap sasvim solidno zna da koristi, ali je za potpunu iskoristivost njegovih karakteristika potrebno malo znanja, iskustva i veštine. Da bismo izabrali model koji u celosti odgovara načinu na koji nameravamo da lovimo, potrebno je da poznajemo odlike štapova, uslove u kojima se obavlja ribolov, kako se riba na koju idemo peca i koje su njene osobine.
Karakteristike koje određuju namenu štapa su: dužina radnog dela, težina, bacačka težina, karakteristika savitljivosti, brzina vršnog dela, balans, dužina i dizajn rukohvata, položaj i tip nosača čekrka, te broj sprovodnika, njihov raspored i tip. Robna marka, materijali od kojih je izrađen štap, kozmetika i cena štapa su nebitni za rukovanje istim, te neće biti pominjani u ovom tekstu. Ako se neko pita šta su mi »skrivili« materijali, odgovoriću pitanjem: da li neki vozač automobila zna od kojih materijala je izrađen klip motora, radilica ili bregasta osovina? Nema pojma i ne zanima ga. Ono što želi i mora da zna jeste koji je nivo pouzdanosti vozila, da li ono po karakteristikama odgovara potrebama njega kao korisnika i da li je zagarantovan deklarisani kvalitet. Tako i ribolovac ne mora da zna komercijalni naziv materijala od kojeg je izrađen blank štapa, strukturu vlaknastih slojeva kompozita, otporni moment poprečnog preseka blanka i slične stvari koje za većinu korisnika nemaju nikakvog značaja.
KADA JE O ŠTAPOVIMA ZA VARALIČARENJE SMUĐA REČ, njihove karakteristike treba da budu prilagođene uslovima i načinu lova na tu vrstu ribe. Pecanje smuđa se generalno može svrstati u srednji ribolov, ali u zavisnosti od uslova na ribolovnom mestu, te metoda i tehnike ribolova, on može biti lakši i teži. Štap za lov smuđa varalicom u svim kombinacijama uslova i načina ribolova (tj. univerzalan po nameni) ne postoji, a ako bismo za svaku varijantu birali onaj najprikladniji, trebalo bi ih imati petnaestak. Naravno, niko normalan ne može preporučiti toliki broj štapova za ribolov samo jedne vrste ribe, ali se uz neke minimalne kompromise, ako se maksimalno iskoriste dobro odabrani modeli, gotovo sve može odraditi sa tri štapa različitih karakteristika.
Kako ih izabrati? Varaličarski štap u svakom slučaju treba da bude lagan i pouzdan. Smuđ je riba koja je često aktivna u definisanim intervalima i ne postoji potreba da se lovi po ceo dan kao druge grabljivice, izuzev u ređim slučajevima, u kojima su cugovi razvučeni na više sati. A sa lakšim štapom zamor se svodi na minimum. Balans štapa, kao potencijalni faktor zamora, jeste bitan ali ga većina ribolovaca procenjuje na pogrešan način. Postavljanjem kažiprsta na blank iznad čekrka vrši se procena mesta težišta i ako je ono bliže čekrku balans je navodno dobar. Međutim... (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br. 397-)