Stolica je obavezan deo prateće opreme ogromne većine ribolovaca koji sa obale pecaju na prirodne mamce. Pri tom se za sedenje koristi zaista sve i svašta – od prastarih hoklica, preko modela iz kamperskog arsenala, do takmičarskih platformi i šarandžijskih i fideraških »svemirskih brodova«. Kako se snaći u tom mnoštvu i izabrati optimalno rešenje i po funkcionalnosti i po ceni?
Stolica je veoma važan rekvizit u svim vidovima stacionarnog ribolova sa obale, od klasičnog dubinskog i onog na plovak, preko savremenog šaranskog do onog na fider. Naravno, nije neophodna: možemo sesti i na neki panj, kamen, komad stiropora, gajbu itd., pogotovo ako je teren ravan. Ali, u većini slučajeva, obale su manje ili više neravne, što improvizacije čini problematičnim. Na sreću nas ribolovaca, postoji veliki broj različitih modela stolica. Svi oni mogu da posluže na pecanju, ali su neki, naravno, prikladniji od drugih. Najjednostavnije stolice su tek nešto bolje od priručnih pomagala, pa oni koji ozbiljnije pecaju i idu na terene različite konfiguracije brzo spoznaju da se na ovom delu opreme ne isplati štedeti, te da treba dobro proučiti ponudu i vlastite potrebe i odabrati nešto kvalitetno i funkcionalno. No pošto među čitaocima Ribolova ima pecaroša različitih ambicija i budžeta, pogledajmo šta se sve za sedenje može koristiti.
TRONOŽAC je »starinska« stolica koju mnogi ribolovci i dalje koriste. Izuzetno je praktičan, pre svega zbog male težine i transportnih dimenzija (može stati čak i u osrednju torbu ili ranac). I cena mu je dobra strana, gledano iz ugla ovdašnjeg pecaroša sa prosečnim primanjima, budući da se tronožac sa platnenim sedištem može kupiti za nekoliko stotina dinara. U poslednje vreme, međutim, ovakvu stolicu nije lako pronaći, jer je malo ispala iz mode. Mane su joj to što je relativno neudobna, tj. nije pogodna za dugo sedenje i uz to nije stabilna na iole neravnim terenima.
MALE KAMPERSKE preklopne stolice decenijama su vrlo rado koristili mnogi koji su upražnjavali različite aktivnosti povezane sa boravkom u prirodi. Nekada davno mogle su se budzašto kupiti od čehoslovačkih i poljskih turista koji su letovali na Jadranu. One koje su bile solidnog kvaliteta trajale su veoma dugo. Dizajn se do danas skoro uopšte nije promenio, ali se, bar se potpisniku ovog priloga tako čini, sada češće nego pre nailazi na kamperske stoličice čiji šavovi na sedalnom delu popuštaju posle sezone-dve, nakon čega se platno mora menjati. Kao i ostale izrazito jeftine stolice i ove su zgodne za transport, ali nisu podesne za neravne obale.
VEĆE KAMPERSKE STOLICE su znatno udobnije, ali su kabastije i nezgodnije za transport. Dobra osobina im je to što imaju naslone za leđa i ruke... (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br. 352-)