Jezero Ćelije, iz kog se Kruševac snabdeva pijaćom vodom, jedna je od omiljenih destinacija plovkaroša i dubinkaša iz Šumadije i okolnih krajeva. Posebno je poznato po obilju bele ribe, uključujući i deveriku, zbog koje mnogi dolaze na ovu akumulaciju. Ali, čak i najveštijim i najboljim poznavaocima ove vode retko se dešava da u seriji hvataju ovako krupne ribe kao naš saradnik
Deverika je jedna od onih mirnih riba koje kod nas u proleće po pravilu prorade sa prvim osetnijim rastom temperature vode. A kako su u ovom periodu zbog topljenja snega i obilnih kiša reke u kojima taj popularni pripadnik porodice ciprinida živi uglavnom visoke i mutne, većina nas koji volimo da ga pecamo traži ga na stajaćicama. Ja idem ili na Gružansko jezero (kod Knića) ili na Ćelije (kod Kruševca) – dve velike akumulacije, ali nastanjene deverikom male prosečne lovne veličine. Većina rekreativaca ne vidi ništa loše u tome da se mahom dobija sitna riba, jer više vole da se nešto dešava svaki čas nego da dugo čekaju, a to ni takmičarima ne smeta, budući da im dođe kao odlična priprema za takmičenja na kojima se uglavnom takva riba i hvata. Ja se, međutim, ne takmičim, a nisam najsrećniji kad se javlja sitnurija. To su po pravilu jedinke skoro iste veličine, koje udaraju jedna za drugom kao na tekućoj traci, pa mi takvo pecanje brzo dosadi. Zato se trudim da prevarim neku veću deveriku, što nije lako jer treba pronaći način da se izbegnu ogromna jata dosadne sitneži.
Sa takvom namerom sam i došao jednog kišovitog martovskog dana na jezero Ćelije, na kom uvek pecam na tzv. gornjem delu, blizu uliva reke Rasine, koja puni ovu veštačku akumulaciju. Taj je deo plići od ostalih, ali je na njemu uvek moguće uhvatiti krupniju ribu, a pogotovo sada, dok je voda još prilično hladna. Odlučio sam se za prvi kamenjar sa bogiške strane, jer mi je on, sa dubinom od nekih sedam metara, delovao idealno u okolnostima koje sam zatekao, te sam se ponadao da će se baš tu naći neka krupnija deverika. Kako odlično poznajem tu poziciju i vidim da je voda nešto viša nego što je uobičajeno, rešavam da pecam na dva štapa, s tim što ću jedan zabacivati na 30 m od obale, a drugi (od kog i više očekujem u ovakvim uslovima) na 17 m... (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br. 399-)