Svakom varaličaru, bez obzira na nivo znanja, može se posrećiti da nekada u karijeri uhvati trofejnu ribu. Najuspešniji su, međutim, oni koji pecanju pristupaju studiozno i vode računa o svakom delu pribora i o svakoj fazi ribolova. Ovoga puta vam jedan od naših najsvestranijih i najuspešnijih blinkeraša skreće pažnju na jedan od najvažnijih faktora uspeha
Dobra kontrola varalice jedan je od ključnih faktora uspeha u lovu na veštački mamac. Ona podrazumeva upravljanje kretanjem varalice od početka njenog leta kroz vazduh prilikom izbačaja, preko njenog pada na površinu vode, tonjenja do željene dubine, navođenja na mesto prezentacije, do vađenja iz vode nakon što prođe kroz zonu u kojoj očekujemo napad.
Upravljanje varalicom deo je ribolovačke veštine koji se uči i usavršava u praksi. Teoretsko znanje o ovome značaj ima tek nakon što pecajući steknemo osećaj za kretanje veštačkog mamca kroz prostor koji najvećim delom ne vidimo. Jedna od glavnih razlika između dobrog varaličara sa iskustvom i početnika je u tome što ovaj prvi uvek zna gde mu je varalica, kako se ona ponaša u određenim uslovima i šta sa njom treba da čini da bi izazvao ribu na napad. Neiskusan ribolovac nema pojma na kojoj dubini mu je varalica i ne zna šta će s njom, što oni sa dužom praksom nepogrešivo prepoznaju. Krenimo redom, od faze do faze, kako bismo objasnili kontrolu svake od njih.
IZBAČAJEM varalicu plasiramo na mesto sa kojeg ćemo je dovesti tamo gde želimo da je prezentujemo (tj. u tačku ili zonu u kojoj očekujemo napad). Pri tom su najvažniji daljina hica i preciznost. Za let varalice pravilnom putanjom, koja omogućava maksimalnu daljinu izbačaja i preciznost, valja koristiti odgovarajuću opremu primerenu zahtevima ribolova i njegovoj težini. Ako je daljina prioritet, treba da odaberemo varalicu aerodinamičnog oblika, jer nam je važno da ne pravi preveliki otpor tokom leta. Odnos njene težine i zapremine treba da bude takav da omogući pravilan let, što znači da ne bi smela istodobno da bude velika i laka, kako je zamašna površina ne bi usporavala (ovo je, primera radi, dobro poznato svima koji love štuku na kašikaste varalice od izrazito tankog lima). Poseban problem pri pecanju sa takvim mamcima pravi bočni vetar, koji umnogome otežava ili čak onemogućava kontrolisanje daljine i putanje njihovog leta... (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br. 399-)