Iz godine u godinu, fider tehnika sve je popularnija među ribolovcima sa naših reka mrenskog tipa, jer se pokazala kao izuzetno efikasna za lov svih ribolovno zanimljivih mirnih vrsta – skobalja, mrene, šljivara, plotice i klena. Jedan od naših najuspešnijih specijalista za taj vod ribolova na Zapadnoj Moravi otkriva čitaocima Ribolova tajne uspešnog pecanja tokom prve polovine jeseni
Početak jeseni istovremeno je početak najboljeg perioda za ribolov na Zapadnoj Moravi, koji, ako ne bude previše hladno, može potrajati sve do kasne zime. U oktobru je riba još raštrkana svuda po reci i nije je tako lako loviti kao u novembru i decembru, kada je u zimovnicima pa svi znaju gde da odu i da je pecaju. Iako se ovih dana već sprema za migraciju ka zimovalištima, još se manje-više drži letnjih pozicija. Sada se najbolje mogu loviti mrena i šljivar, a na mestima gde je ima dosta i babuška. Uz pomenute vrste možemo uzgredno uhvatiti i ponekog klena i skobalja, kog se nećemo napecati ukoliko je voda bistra i mala (a takva u ovom periodu, budući da poslednjih godina ne izostaju »miholjska leta«, uglavnom i jeste), već samo ako je prava jesenja, velika i mutna, pa u njoj nema alge klodofore, njegove prirodne hrane. Sunčani dani te niska i izrazito providna voda pogoduju, dakle, prvenstveno pecanju mrene.
U OVOM PERIODU uglavnom se javlja sitnija mrena, uz tek poneku veću, dok krupne možemo očekivati u novembru i decembru. Ovu ribu sada još uvek treba tražiti na plićim mestima sa brzom vodom, jer se drži sredine reke i sprudova sa najjačim ali jednoličnim tokom. Naime, i dalje je u potrazi za zelenim larvama i za račićima, koje nalazi prevrćući kamenje.
Za pecanje u takvim uslovima preporučujem neki štap klase M (»Medium«, srednja) ili MH (»Medium-Heavy«, srednje teška), dužine 3,6 do 3,9 m, dok će dno u većini slučajeva na Zapadnoj Moravi i rekama sličnih karakteristika na mrenskim mestima sada držati hranilice sa otežanjem od 40 do 60 g. Predvez treba da je dug od 80 do 100 cm, a nekada i malo više, a za pecanje mrene na fider ja koristim udice veličine 18 ili 16, zavisno od proizvođača i modela. Veće mi nisu potrebne, jer i mrenu, kao i sve druge moravske ribe, lovim na samo jednog ili najviše dva crva, čak i kada rade krupni komadi, pošto mi i oni bolje uzimaju mali mamac. Važno je samo da te male udice ne budu slabe, tj. da budu jače od onih na koje se peca bela riba, budući da je mrena izuzetan borac, koji će, ako je štap malo tvrđi, a ribolovac nespretan, ispraviti i veliku udicu od tanje žice, a ne tako male kao što su gorepomenute... (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br. 412-)