Sistemi sastavljeni od otežane džig udice izrazito kratkog vrata i dodatne trokrake se najviše koriste za lov smuđa (kako na prirodne mamce, tako i na kedere). Međutim, oni su, uz izvesne modifikacije, veoma efikasni i za lov štuke, kako na stajaćicama, tako i na sporim rekama.
Lagao bih kada bih rekao da mi je sedenje na obali i čekanje da se signalizatori oglase najomiljeniji način da provedem vreme na vodi. Naravno, ponekad i tako lovim štuku, naročito zimi, i to u kombinaciji sa mojim drugim hobijem – fotografisanjem prirode. Međutim, ipak više volim aktivnije načine pecanja, koji podrazumevaju traženje štuke duž ivica podvodnih grebena, pojaseva vegetacije i raznog krša, u rupama i na platoima sa obiljem prepreka... Nekad, dok blinkerišem ili bacam veliki strimer klasičnim mušičarskim priborom iz čamca nošenog snagom toka, sa strane spustim štap sa mrtvim kederom, jer sam odavno naučio da takav zalogaj može lako privući neku grabljivicu koja tog momenta nije nimalo zainteresovana za veštački mamac. Ali nekako ipak najviše volim vertikalno džigovanje štuke iz plovila u pokretu na prirodni mamac, tj. na mrtvog kedera.
Fajerbol glave (nazvane tako zbog okruglog oblika i drečavih boja kojima su najčešće ofarbane – prim. prir.) odavno su postale veoma popularne širom našeg kontinenta, a posebno u Holandiji. Ti džigovi sa izrazito kratkom jednokrakom udicom i dodatom trokrakom (ili dvema, ako je mamac veći) varaličarenje na mrtve kedere učinili su atraktivnijim i aktivnijim.... (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br. 337, od 22.11.2013.-)