Kao i u mnogo čemu drugom, i u meč ribolovu je često najbolje rešenje nekog problema istovremeno krajnje jednostavno. Naučite kako da napravite klizni sistem, sa kojim se može uspešno loviti i na mestima na kojima je dubina znatno veća od dužine štapa
U prvom delu naše male škole meč ribolova upoznali smo se sa osnovnim vrstama veglera, u drugom smo birali odgovarajući štap i mašinicu za pecanje njima. Sada konačno idemo na vodu!
Za vode ne dublje od dužine štapa koristićemo neku od fiksnih montaža. Međutim, tamo gde je dubina veća, to nije moguće, osim ako nemamo tu sreću da baš onda kada mi pecamo krupnija riba radi na maloj dubini ili pri površini. Ali ukoliko je riba u dubokoj vodi na dnu ili blizu dna, što se češće dešava, mamac ponuđen meč štapom i sistemom sa fiksnim plovkom jednostavno neće stići gde treba. U takvoj situaciji posegnućemo za takozvanom klizećom montažom (eng. slajder flout rig / »slider float rig«).
Ova montaža je jednostavna, ali je neophodno određeno vreme i za navikavanje na njenu upotrebu i za njeno pravljenje. Inače, poznato je da je pecanje na plovak tehnički veoma zahtevna disciplina zbog velikog broja različitih sistema koji se koriste, ali i zbog vremena potrebnog da se sve montaže naprave i pravilno koriste. Međutim, čuvarke onih koji savladaju razna rešenja i brojne finese često su (pre)pune ribe.
OSNOVU SISTEMA ČINI klizeći čvor, koji, već prema tome kako je podešen, zaustavlja vegler na određenoj dubini. Ovakav čvor možemo vezati od nekoliko različitih materijala, ali su se najbolje pokazali: 1. specijalni izuzetno mekani konac, posebno namenjen upravo vezivanju klizećeg čvora (može se kupiti i već spremljen čvor, koji se samo svuče sa plastične cevčice na glavni najlon i zategne); 2. fini »svileni« konac za šivenje, koji ima slične karakteristike kao namenski konac, a znatno je jeftiniji; 3. običan najlon, iste debljine kao osnovni monofil na koji pecamo ili za broj deblji.
Probajte sve varijante, pa sami odlučite koja vam najviše odgovara, ali veoma je bitno, za koju god se opredelili, da prilikom vezivanja čvora krajeve konca (najlona) ostavite dužim... (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br. 357-)