Varaličarenje štuke kod nas i u skandinavskim zemljama ne razlikuje se samo po prosečnoj veličini riba koje se hvataju, već i po veličini varalica i snazi pribocra koji se koristi. Zanimljivo je da, pri tom, oni koji jure krupne štuke dobijaju i veliki broj riba kakve nastanjuju naše vode, a imaju velike šanse da izvade svaku grdosiju, koja bi verovatno uspela da se oslobodi kad bi došla na malu varalicu i slabiji komplet
Štuka nastanjuje veliki deo Evrope, od krajnjeg severa pa skoro do krajnjeg juga, uključujući i vode na celoj teritoriji naše zemlje. Ona je jedna od najrasprostranjenijih grabljivica na celom kontinentu, pa i u Srbiji, ali se ne lovi svuda na isti način, niti dostiže iste veličine. Najveće štuke hvataju se na severu Evrope, u Skandinaviji, Irskoj i Holandiji, te u velikim i dubokim nemačkim, švajcarskim i austrijskim jezerima, pa se tamo mnogi ribolovci orijentišu na lov krupnih jedinki, a one manje pri tom dobijaju uzgredno, dok se većina varaličara u južnijim delovima Evrope, pa i kod nas, uglavnom zadovoljava ciljanim lovom sitnijih štuka.
A koliko pristup utiče i na izbor varalica i pribor koji se koristi, a to opet na rezultate ribolova, uverio sam se iz prve ruke tokom nedavnog boravka na jugu Švedske, nedaleko od gradića Soderćeping i sela Stegeborg, u arhipelagu Sankt Ana, u zaleđu Baltika. Iako je to vodeno prostranstvo nezamislivo veliko za naše pojmove (zauzima površinu od više desetina kvadratnih kilometara i uključuje oko 9.000 ostrva), a voda je bočata (jedva osetno slana), vrlo je slično našim stajaćim vodama u kojima štuka živi po konfiguraciji terena, ribljem fondu i vegetaciji (priobalje je dobrim delom obraslo trskom, a najrasprostranjenije vodeno rastinje je drezga kakvu i mi imamo). Zato je i način ribolova praktično identičan, s tim što Šveđani koriste neuporedivo veće varalice i jači pribor nego mi. Pri tom, suprotno onome što se nama čini logičnim, uzgredno redovno hvataju štuke tek nešto veće od onih kakve se najčešće dobijaju kod nas, pa je takav pristup i produktivan i interesantan i kada se ne javi velika riba, a spremni su i za kapitalke, tj. imaju sasvim realne šanse da ih savladaju i izvade, bez obzira na to što su baltičke štuke znatno jače od svojih srodnica iste težine iz slatke vode (po mojoj proceni, barem tridesetak posto, a možda i više)
Takav pristup (velike varalice i jak pribor) nije posledica neke nove mode – u Skandinaviji ima primat već više od dve decenije, ali je poprimio novi smisao i dimenziju sa pojavom velikih džerkova, a poslednjih godina i sa ekspanzijom za naše pojmove džinovskih varalica od meke gume. Naime, decenijama su za lov štuke korišćeni vobleri maksimalne dužine 18 cm (i danas se duži retko viđaju i upotrebljavaju), kašike sa telom do nekih 12 cm i leptiri do veličine 5 po Mepps skali, što nije malo kada se uporedi sa onim što se kod nas nudi štukama, ali je maltene smešno kada se stavi... (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br. 444-445-)