Crvići su skoro uvek i svuda privlačni za bezmalo sve vrste tzv. mirnih riba, pa su jedan od najpopularnijih mamaca, a poslednjih godina se u sve većim količinama koriste i kao dodatak hranama, pa čak i kao samostalna primama. Nije ih naročito teško čuvati, staviti na udicu, transportovati do vode i namirisati, ali od načina na koji sve to radimo može presudno zavisiti naš uspeh u ribolovu
Crvići su neprevaziđen mamac za skoro sve tzv. mirne vrste riba, jer su aktuelni tokom cele godine. Zimi pogotovo dolazi do izražaja njihova efikasnost u poređenju s drugim zalogajima koji se mogu ponuditi na udici, a u poslednjih nekoliko sezona koriste se znatno više nego ranije jer je ponuda bolja nego što je ikada bila, a cena pristupačnija, budući da litar crva sada košta dvostruko manje nego do pre neku godinu, odnosno otprilike koliko i kilogram prosečne primame. Stoga se crvi dodaju u primamu u većoj meri nego pre, a koriste se i za samostalno hranjenje, kako u pecanju na fider, tako i u plovkarenju. Međutim, iako su izuzetno popularni, i verovatno nema ribolovca koji peca na prirodne mamce a nije ih koristio, mnogima su nepoznate neke finese u vezi s njihovom upotrebom.
1. Veoma je važno crviće iz ambalaže u kojoj smo ih doneli do kuće prebaciti u prostranu kutiju čiji poklopac ima rupice (dovoljno velike da crvi mogu da dišu, ali ne toliko da bi se mogli provući kroz njih i razmileti na sve strane), te ih u njoj držati do upotrebe a i tokom pecanja. Istina, ovo u hladnijem periodu nije toliko bitno kao inače, ali ne treba na to zaboraviti, da nam se ne bi desilo da nam ugine deo crva ili cela količina usled nedostatka vazduha ili prevelike toplote (koju crvi sami proizvode ako ih držimo u suviše malom prostoru u kom nema dotoka vazduha, a pogotovo ako su izloženi visokoj spoljnoj temperaturi).
2. Crvi će nam najduže potrajati ukoliko ih čuvamo u frižideru, ne samo zbog toga što je u njemu hladno, već i zato što je temperatura konstantna, a to njima veoma pogoduje. Preporučuje se da ih držimo u najtoplijem delu frižidera, a to su uglavnom donje pregrade ili fioke – one namenjene odlaganju voća i povrća. Ukoliko dođe do kondenzacije, tj. do »podznojavanja« crva u posudi, treba odmah reagovati... (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br. 447-)