Nije nikakava tajna da danas postoji neuporedivo više robnih marki ribolovnog pribora nego firmi koje ga proizvode. Zato nije retkost da se ista stvar, eventualno malo promenjena, nađe u ponudi nekoliko firmi. To je posebno čest slučaj sa mašinicama, od kojih neke imaju i po pola tuceta »klonova«.
Jedna od najvećih promena u industriji ribolovnog pribora u poslednje dve decenije, u odnosu na ceo prethodni period, po mišljenju mnogih, nije selidba proizvodnje u azijske zemlje sa jeftinom radnom snagom, niti uvođenje materijala novih generacija. To je pojava tzv. OEM firmi (eng. »Original Equipment Manufacturer« – izvorni /stvarni/ proizvođač opreme), koje prave raznu robu (od štapova i mašinica do udica – kad je o svetu ribolova reč) i potom je prodaju svakome ko želi da je kupi a ima mogućnosti da poruči dovoljno veliku količinu. Tako je danas mnogo veći broj kompanija koje za svoje robne marke kupuju od takvih proizvođača nego onih koje imaju svoje fabrike, jer je ovo drugo odavno privilegija samo najvećih »igrača« na globalnom tržištu (ako ne računamo ono što se pravi u okvirima maltene zanatskih manufaktura), pa je postalo gotovo sasvim normalno da na tržištu naiđemo na dve ili više potpuno istih mašinica (ili drugih proizvoda) u ponudi različitih brendova, ukoliko je odnos cene i kvaliteta proizvoda dobar. Verovatno najpoznatiji primeri takvih »blizanaca« su neverovatno popularne mašinice Spro Passion i Ryobi Ecusima te Spro Blue Arc i Ryobi Zauber (koje već oko deceniju i po spadaju među najprodavanije u Evropi i kod nas). Razlike između tih proizvoda uglavnom su »kozmetičke« prirode (kod mašinica se najčešće ogledaju u različitoj boji kućišta i pojedinih elemenata na njemu), tek da ne bude baš sve isto na prvi pogled. Eventualno se razlikuje oblik špulne ili ručice i način njenog sklapanja, a nekada se promeni i broj ležaja (poveća ili smanji za neki komad, što se u izvesnoj meri odražava i na konačnu cenu).
OVOGA PUTA PREDSTAVIĆEMO VAM JEDNU popularnu mašinicu iz asortimana kineskog proizvođača Catking, koja se nalazila (i još se nalazi) u asortimanu najmanje pet robnih marki – Trabucco, Mikado, Balzer, Tsunami i Adams, a vrlo je moguće da taj broj nije konačan s obzirom na veliku tražnju za ovim proizvodom.
Pre šest godina, italijanski gigant Trabucco je mašinicu Air Blade, jedan od udarnih modela iz svog tadašnjeg programa, reklamirao poručujući nam: »Ova mašinica je nov koncept, potpuno nova platforma, koja će iznenaditi sve i naterati da se u nju zaljube na prvi pogled...«. Trabucco je taj model predstavio gotovo kao revolucionaran, navodeći da je mašinica u celosti izrađena od legure »7075« koja se, kako je napomenuto, koristi u izradi svemirskih letilica. I zaista, nema spora da je ta legura, koja se pokazala kao jaka i izdržljiva, istovremeno veoma lagana, pa je, primera radi, mašinica standardne veličine 4000 težila samo 260 g, što je za 40-50 g lakše od proseka za ovu veličinu. Pri tom je kućište (na kom nema nijednog šrafa) debelo samo 12 mm, što je uistinu impresivan podatak. Rotor je izrađen od jednog komada pomenute legure, a preklopnik je sa njim povezan tzv. zeger osiguračima (dakle, ni tu nema šrafova, na koje smo navikli). Trabucco je Air Blade u osnovnoj verziji pravio u tri veličine – 2000, 3000 i 4000. Sve su imale sedam kugličnih ležaja i jedan nepovratni i prenos 5,1:1. Razlika je bila manja u veličini mašinice nego u kapacitetu špulne. Model 2000 je imao kapacitet 150m/0,20mm i bio težak 244 g, model 3000 je primao 175 m najlona od 0,25 mm i težio 250 g, a 4000 je imao 260 g i kapacitet 125m/0,30mm. Maksimalna snaga kočnice najvećeg modela po proizvođaču je bila 6 kg, a manjih 5 kg (što je velika vrednost za čekrke tog kapaciteta, s obzirom na nosivost struna koje se na njih uobičajeno motaju).
Air Blade je imao i dve »nadogradnje«. Model za morski ribolov bio je nazvan Air Blade Power SW (skraćeno od »salt water«, tj. slana/morska voda) i proizvodio se u veličinama 5000 i 6000, obe sa prenosom 4,9:1 i kočnicom snage 7 kg. I ove dve mašinice su se razlikovale po kapacitetu... (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br. 450-)