Somaroši koji varaličare najveću evropsku slatkovodnu ribu od svih meseci u godini najviše vole april, jer su tada šanse za ulov kapitalaca veštačkim mamcima daleko najveće. U želji da budu spremni za razne situacije, mnogi preteruju, pa na vodu nose stotine varalica. A zapravo je dovoljno imati pri ruci samo nekoliko komada, ali pravilno odabranih
Stiže nam još jedno proleće. Kolebljivo na samom početku, ali ipak na vreme. Voda se lagano zagreva i sve je više aktivnih učesnika u lancu ishrane, te se i one grabljive vrste koje su preko zime bile manje aktivne polako priključuju trpezi. Na ravničarskim rekama i jezerima od prvog aprila počinje sezona lova štuke, ali veliki broj varaličara ovaj mesec smatra najboljim za pecanje najveće grabljivice u evropskim vodama – soma. On počinje da se kreće i hrani već kad temperatura vode dostigne 10º C, a to znači najpre u stajaćicama, koje se brže zagrevaju, pa se na njima som i ranije aktivira. Na tekućicama se to zbiva desetak dana kasnije, osim ako nagli nadolazak vode ne digne soma sa dna i nagna ga na pomeranje u pliće i mirnije zone. Ali i jedno i drugo se po pravilu dešava tokom aprila.
Lov soma veštačkim mamcima spada u teški varaličarski ribolov, ali početkom proleća na ovog grabljivca usredsrede se i mnogi poklonici srednjeg i lakšeg ribolova, jer je smuđ u lovostaju do prvog maja, bucov od polovine aprila, a štuka se najuspešnije lovi u jesenjem periodu. Pri tom, ako somu posvetimo dovoljno vremena, a aktivan je u priobalju i površinskim slojevima, najveća verovatnoća da ćemo ga uloviti na varalicu je upravo u aprilu.
Od uslova, mesta i načina ribolova zavisi da li će nam biti potreban teži ili lakši pribor i tu nema dileme. Ali većina nas se dvoumi kada treba formirati setove varalica za lov na različitim mestima, a mnogi taj problem rešavaju na ne baš racionalan način, noseći na vodu sve varalice koje imaju ili poneku od svih vrsta i tipova primerenih pecanju soma, pa onda na licu mesta biraju prema situaciji. To može učiniti našu torbu kabastom i teškom, te nam znatno ograničiti kretanje, tako da ćemo obići znatno manje mesta na kojima je moguće prisustvo soma, ali ćemo bar znati da imamo sve varalice koje mogu zatrebati ako se nađemo na nekom gde som radi.
Međutim, postoji i drugi način da napravimo selekciju varalica. Ako poznajemo mesto na kom lovimo i uslove koji na njemu najčešće vladaju (dubinu, brzinu toka, udaljenost ribe od obale...), neće nam biti teško da formiramo komplet varalica kojima ćemo moći da ih prezentujemo na sve potencijalno dobitne načine. Naravno, da bismo bili uspešni, a da to ne bude stvar slučaja, neophodno je i da dobro poznajemo karakteristike varalica za soma koje se koriste u određenim situacijama. Sve navedeno zapravo nalaže pravljenje različitih garnitura za reku i jezero.
ZA LOV SOMA SA OBALE NA TEKUĆOJ vodi moramo odabrati veštački mamac koji možemo dovoljno daleko zabaciti, spustiti na željenu dubinu i voditi u zoni u kojoj se riba zadržava, a da on pri tom svojom veličinom, oblikom, vibracijama i drugim karakteristikama predstavlja imitaciju plena koji som u takvoj sredini u ovom periodu najčešće napada.
Reke su u proleće najčešće brze, mutne i bujičave. »Brku« ne treba očekivati daleko od obale, ni na velikoj dubini... (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br. 451-)