Bas je bez ikakve sumnje riba koja je najzaslužnija za prihvatanje mnogih varaličarskih tehnika i modernih veštačkih mamaca na ovom području. Početak sezone je vreme kada se velikousti može izuzetno uspešno loviti na jednu vrstu varalica od meke gume specijalno razvijenih baš za njega
Davno beše 1993. godina, kada sam ulovio svog prvog basa, na Malom bačkom kanalu, pred sam kraj oktobra, na leptira Mepps Comet veličine 1. Mogao sam, naravno, da ga uhvatim i na nešto drugo, jer je u mojoj nevelikoj kolekciji varalica u to vreme bilo pet starih Ružnih pačića (sa natpisom Ružno pače na kljunu – dakle proizvedenih mnogo pre Ugly Duckling faze), dve Rapale Original Floating od 7 cm (jedna u GFR, druga u S dekoru, kupljene u Novom Sadu, na LORIST-u, na štandu Rapale, davne 1989), jedna dubokoroneća Rapala Shad Rap od 9 cm, original Shakespeare Big S (kupljen u Lovotursu, tačno preko puta stana u kom sam živeo) te po nekoliko »tvistera« (naravno – Mr. Twister), leptira i kašika. Ali tada smo o basu znali neuporedivo manje nego sada, pa smo, između ostalog, bili u zabludi da se i on, kao štuka, aktivira u jesen, i pre septembra ga nismo ni lovili. Nije još bilo interneta u obimu ni približnom današnjem, pa su skučene bile i mogućnosti da mlad ribolovac nešto sazna, pogotovo o toj ribi, tek odskora prisutnoj, i to na vrlo ograničenom prostoru, i kod nas (u delu Bačke) i u ostatku Evrope. Zato smo se o basu obaveštavali »na kašičicu«, malo iz ko zna kako nabavljenih veoma retkih primeraka kultnog američkog magazina In-Fisherman, a malo iz Bass Pro i Cabela's kataloga, u kojima smo gledali stotine varalica za tu interesantnu ribu.
Kao i skoro svim drugim kolegama, i meni je čudna u tim katalozima bila ponuda ravnih silikonaca bez vibracije. Pitao sam se čemu li bi moglo služiti tako nešto i šta i kako lovi to što ne vibrira i ne proizvodi nikakvu iritaciju?! Ali slučajno mi u jednoj porudžbini iz Amerike tih devedesetih, u kantici punoj tvistera i šedova, stiže i desetak ravnih Ripper silikonaca pljosnatog repa. Viđao sam tada basove dok pecam belu, kako patroliraju ili samo lebde u nekom sloju vode i ne miču se. Od mog arsenala varalica, tada već dobro popunjenog, nisu hteli ništa, već bi samo tu i tamo ispratili pogledom to što im nudim... sve dok jednom nisam, nemajući drugu ideju, bacio jednog od Rippera iz one katice. I to je bilo to! Shvatio sam da takve varalice ne postoje slučajno, počeo sam da ih intenzivno koristim i da otkrivam njihove mogućnosti i do danas nisam prestao da lovim na njih. A baš u ovo doba godine oni su posebno interesantni.
U RANO PROLEĆE I SA PRVIM toplijim danima bas izlazi u toplije osunčane plićake, u potrazi za hranom i u pripremi za mrest. Temperaturu vode od 16° C mužijak čeka da bi počeo da pravi gnezdo, u kome će ženka potom da položi ikru. Pre toga će bas biti obazriv i pomalo će se hraniti u plitkom priobalju. Bela riba je sada izašla iz zimovnika i bas ne jede u dubini. Diskretno patrolira uz ivicu plićaka i ponaša se kao da ga sitna riba, koja prolazi tik ispred njega, uopšte ne zanima. Ali, velikousti prati sve oko sebe, lebdeći u srednjem sloju vode, malo bliže površini, i daleko od toga da neće napasti. Samo je pitanje šta. Lovio sam ga u ovom periodu i na voblere pa i na površince i na razne »aktivne« silikonce, ali sporadično i ne previše uspešno, a na osam varalica koje vidite na slici prolazio sam najbolje. Neke od njih se verovatno više i ne proizvode, ali ima mnogo sličnih, od kojih ću sigurno razne isprobati ako istrošim zalihe ovih za mene neprevaziđenih guma, koje i dalje imaju obezbeđena mesta u mojoj kutiji za ovo doba godine i još uvek su lovne.
SADA BASA UGLAVNOM TRAŽIMO u priobalju, a naročito između obale i tek izlazećih lokvanjskih pojaseva. Naime, zavisno od vremenskih uslova, od godine do godine lokvanj izbija ranije ili kasnije. Pošto smo ove godine imali niske temperature i sneg krajem marta, sva je prilika da će izbijanje kasniti, tako da se ranoprolećni period produžava, pa i vreme u kome možemo loviti na »neaktivne« gumice. Ako to radimo sa obale, moramo težiti da nas bas koji je »u našoj obali« ne vidi, pa zabacujemo ili što više ukoso (levo i desno) ili u suprotnu obalu kanala... (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br. 451-)