Dugo je lov babuške bio potcenjivan, jer se smatralo da je ima toliko da ju je previše lako hvatati. Ta vremena odavno su za nama, a »babe« teške preko kilograma, koje se mogu smatrati trofejnim, u većim količinama love samo ozbiljni, vešti, strpljivi i sistematični ribolovci. Tajne njihovog uspeha sabrali smo u ovom tekstu
Iako je zlatno doba brojnosti babuške u našim vodama prošlo, ovaj nezvani gost iz azijskih voda i dalje je jedna od najdominantnijih vrsta kod nas, što nije čudno jer se uspešno mresti u različitim uslovima, dobro podnosi malu količinu kiseonika u vodi, ali i zagađenje koje desetkuje osetljivije vrste, a nije mnogo zahtevna ni po pitanju staništa i ishrane (što ne znači da ne ume da bude izbirljiva u pogledu mamaca ili prihrane ponuđenih u konkretnoj situaciji). Te ribe ima u skoro svim vodama u Srbiji i svi znamo kako da upecamo sitne jedinke i one prosečne veličine (3 do 5 u kilo). Ali sa onim krupnim, od oko kilograma i više, stvari stoje znatno drugačije. I premda je na nekim terenima, pre svega na Dunavu negde od Dubovca i Velikog Gradišta pa nizvodno, u toplijem delu godine moguće pecati i kilašice bez nekog velikog znanja i naročite pripreme, na većini drugih se za takve ribe moramo posebno potruditi, vodeći računa o brojnim detaljima kako bismo ih naveli da uzmu naš mamac i izvadili nakon toga...
TERENI. Babuška naseljava sporotekuće i stajaće vode, pre svega kanale, jezera i ravničarske reke. Po krupnim jedinkama su poznati pojedini kanali iz sistema Dunav–Tisa–Dunav, sam Dunav i Tisa, a po bogatim ulovima dugo su se izdvajali Tamiš i Bosut, ali poslednjih godina u tim dvema rekama babuška nije toliko česta (u Tamišu kao da ju je malo potisnula bela riba, dok na Bosutu vlada javašluk, tj. masovni krivolov, zbog kog je riblji fond generalno desetkovan).
LOKACIJA. Kao i druge šaranske vrste i babuška voli mirnija mesta, a pogotovo joj odgovaraju ona na kojima ima potopljenog drveća i podvodne vegetacije (pojaseva trave, trske, rogoza i lokvanja) uz samu obalu. Jedno od pravila koje iskusni ribolovci često ponavljaju, a početnici previđaju glasi: ako babuška nije u suprotnoj obali, onda nam je skoro sigurno pod nogama. Zato je najpre potražite u te dve zone, a tek ako je ne nađete ni u jednoj, probajte između njih.
VREME. Babuška je aktivna tokom cele godine, budući da je u zimovnicima (poput dveju golubačkih marina na Dunavu i drugih sličnih lokacija na velikim vodama) i na mestima gde se ispušta toplija voda (npr. na Toploj Mlavi, zatim na Savi, oko TE Nikola Tesla itd.) možemo pecati i u periodu najvećih hladnoća, a kada je temperatura vode preko 12º C, ona je svuda vrlo aktivna (s tim što u periodu mresta može neko vreme biti nezainteresovana ili slabo zainteresovana za hranu – prim. ur.).
Kad je reč o dobu dana, najbolji rezultati mogu se očekivati u svitanje i sumrak. Međutim, ima i odstupanja, budući da može da se desi da se babuška preko leta odlično lovi oko podneva, kada bismo očekivali da bude potpuno neaktivna, a na jednom malom jezeru, na kome je jedan moj prijatelj nedavno lepo pecao krupne babuške, nekoliko dana uzastopno aktivnosti je bilo samo oko devet časova ujutru, kada je već bilo znatno toplije nego u prvim satima nakon svanuća.
TEHNIKA. Tradicionalni lov na plovak kod nas je i dalje omiljen, naročito starijim kolegama. Tu je nezaobilazna osnovna alatka tzv. direktaš (takmičarac, pecaljka...), koji jeste cenom najpristupačniji i najjednostavniji štap, ali ima ograničen »radijus dejstva«, tj. limitiranu daljinu zabačaja, a uz to sa njim izvlačenje krupnijih riba može biti problematično, pogotovo kada se peca blizu prepreka (mada, ruku na srce, jačim petljašem, sa dovoljno debelim najlonom i udicom odgovarajuće veličine, vešt ribolovac može izvaditi i najveću babušku ako uspe da je spreči da se zavuče u neki krš).
Tehnike lova na plovak sa mašinicom kao što su bolonjez i meč daju nam sve ono što pecanju sa direktnim štapom nedostaje (tj. mogućnost lova na najvećim daljinama na kojima možemo videti plovak, kao i sigurnije vađenje kapitalki), ali su zahtevnije i u finansijskom smislu i tehnički (jer od ribolovca traže veće umeće). Dosta ribolovaca babušku na plovak peca klasičnim teleskopima ili tele-meč štapovima... (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br. 455-)