Nezvanična nadmetanja u lovu grabljivica (»smuđijade«, »štukijade«, »somovijade«) i druženja ribolovaca koji posebno vole pecanje određenih vrsta ribe, ne organizuju se samo kod nas, već i drugde širom Evrope. Ekipa Ribolova bila je ove jeseni na veoma popularnom druženju italijanskih somaroša – Raduno del Siluristi
U proteklih četvrt veka, kad sve saberem, verovatno sam bio na bar pedesetak nezvaničnih ribolovačkih takmičenja u lovu grabljivica (»smuđijada«, »štukijada«, »basijada«, »somovijada« i sl.) širom Srbije. No poslednjih godina idem na takve manifestacije prilično retko, pošto se sve organizuju po praktično istom principu i gotovo identičnom scenariju, dok se razlike, ako ih uopšte ima, svode na način bodovanja. Uz to, najčešće je komunikacija sa kolegama, koja je potencijalno dobar razlog za dolazak na svaku »...ijadu«, kratka i otežana, jer dok traje takmičenje većina nastoji da aktivno peca, dok nakon dodele nagrada uglavnom krene neka vrlo glasna muzika, uz koju je iole duži razgovor gotovo nemoguć.
Ipak, razmišljao sam istodobno o tome kako bih voleo da odem na neki takav skup u zapadnoj ili severnoj Evropi da vidim na koji se način tamo organizuju slična dešavanja i napravim neku reportažu ne bih li možda time nekom od brojnih organizatora ovdašnjih ribolovačkih »hepeninga« dao neku dobru ideju koja bi eventualno vodila drugačijem pristupu i većem interesovanju ribolovaca. Ta dugo priželjkivana prilika ukazala se ove jeseni, kada sam sa dvojicom prijatelja – Alekom Veličkovićem (koautorom i snimateljem TV emisije Kontra) i Predragom Radovanovićem – proveo jedan vikend u selu Banjolo San Vito, nedaleko od Mantove, gde je po osmi put održan Raduno del Siluristi, tradicionalni dvodnevni skup italijanskih somaroša.
Organizator te zanimljive manifestacije, koja nema takmičarski karakter ali nije lišena draži nadmetanja, jer se svi učesnici svojski trude da uhvate što veću ribu, italijanski ribolovac Mirko Picioli, pasionirani je somaroš, grafički dizajner firme Tubertini, te vlasnik i glavni urednik specijalizovanog internet časopisa Cat Magazine (www.catmag.it), posvećenog lovu soma. Ovaj somaroški sabor održava se na jednom od najatraktivnijih terena za lov najveće evropske slatkovodne ribe – kod ušća Minča u Po, a ribolov se odvija na obe reke, prema afinitetima svakog učesnika i zavisno od uslova. Peca se dan i po, od subote ujutru do nedelje u 13 č, iz čamca ili sa obale, na varalicu ili prirodni mamac (kako ko voli), a učesnici koji to žele mogu prijaviti ulov. Potrebno je da uhvaćenu ribu fotografišu uz »metar-traku«, koju za sve prijavljene obezbeđuje organizator, te da mu potom sliku pošalju elektronskim putem. Nagrada za onog ko uhvati najveću ribu bila je ovog puta drvena gravura soma, rad italijanskog umetnika Stefana Pjazence (Piasenza), veoma poznatog i cenjenog u lokalnim ribolovačkim krugovima.
Za manifestaciju je prijavljeno bilo 129 učesnika, koji su uhvatili dvadesetak somova (od kojih su dva najveća imala 2,48 m i 2,42 m), a organizator je bio pomalo razočaran jer je riba po tamošnjim kriterijumima očajno radila... (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br. 469-)