Direktan kontakt vrha štapa i namamčene udice u modernom ribolovu sa hranilicom neophodan je radi pravovremenog uočavanja i najdelikatnijih trzaja. Zbog toga je u ovoj tehnici imperativ korišćenje tonućeg najlona, pomoću kog se gore pomenuta veza najefikasnije ostvaruje. Ponuda takvih monofila sve je veća, ali nisu svi tonući najloni dobri, a neki od njih, uprkos tome što su tako deklarisani, čak nisu ni tonući
Tonući monofili su praktično obavezni u modernom ribolovu sa hranilicom, jer je zbog dobre indikacije trzaja, tj. uočavanja i najnežnijih kontakata ribe sa mamcem, potrebno što brže učiniti krutom vezu između udice i vrha štapa. Ti monofili se prave tako što se tokom proizvodnog procesa osnovnom materijalu dodaju elementi ili jedinjenja sa većom gustinom (to mogu biti i određene vrste metala) radi postizanja veće specifične težine i bržeg tonjenja. Da ne bude nesporazuma, od monofila deklarisanih kao tonući – eng. »sinking«, kako ih proizvođači na ambalaži (kutiji ili etiketi) najčešće označe – ne treba očekivati da tonu kao kamen, ali je činjenica da tonu brže od standardnih. Ali, kao i u mnogo čemu drugom, i ovde ima »lovaca u mutnom«, koji tu oznaku stave i na standardni monofil, tj. na onaj koji tone prosečnom brzinom, samo da bi mogli da ga prodaju skuplje i u većim količinama. Kada takva prevara bude otkrivena, lažni tonući monofil vrlo brzo nestane sa tržišta, ali nije isključeno ni da se ponovo pojavi pod nekim drugim imenom i robnom markom.
OSIM ŠTO TREBA da ima dobre tonuće karakteristike, poželjno je da se najlon koji se koristi za pecanje na fider odlikuje niskom tegljivošću. Što je procenat istezanja manji, signalizacija trzaja je jasnija, a samim tim je i realizacija uzimanja mamca bolja. Ova osobina monofila posebno dolazi do izražaja kada se lovi na većim daljinama i dubinama, na tekućoj vodi i po jakom vetru.
TONUĆI NAJLONI PROIZVODE se uglavnom u rasponu debljina od 0,16 mm do 0,28 mm. Za ona takmičenja na kojima je neophodan vrlo fini pribor i za rekreativni lov sitne bele ribe na stajaćim vodama preporučuju se monofili prečnika 0,16 mm. Za uobičajene varijante lova bele ribe na različitim terenima uglavnom se koriste debljine od 0,18 i 0,20 mm. Za srednje zahtevan lov na reci optimalno je 0,22 mm. Šaranski ribolov i drugi teži vidovi fidera zahtevaju najlone prečnika od 0,22 mm pa do 0,28 mm. Po mom mišljenju, najlon deblji od 0,28 mm za fider nije upotrebljiv, a pri odabiru prečnika uvek treba imati u vidu da veća debljina znači da će struna pružati veći otpor i pri tonjenju (tj. sporije tonuti) i tokom pecanja (u struji), zbog čega ćemo sa debljim monofilom morati da koristimo težu hranilicu nego sa tanjim. Neke firme u ponudi imaju i najlone manjeg promera od 0,16 mm, koje na svoje fider mašinice namotavaju ljubitelji lova sitne ribe, pogotovo tokom hladnijeg dela godine, kada su vode bistre, kao i za pecanje u vodi izrazito velike providnosti... (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br. 473-)