Tokom većeg dela proleća, lov štuke na našim rekama bio je, zbog visokih vodostaja i hladne vode, veoma otežan ili čak nemoguć, pa je i logično to je većina vrednijih ulova štuke ostvarivana na barama i jezerima koje nemaju direktnu vezu sa tekućicama. Vodostaji Save i Drine, najvećih reka na severozapadu centralne Srbije, stabilizovali su se tek na samom kraju proleća, pa smo Zoran, Viktor i ja odlučili da nekoliko dana provedemo u potrazi za štukom na Savi i njenim otokama oko ušća Drine.
Nadali smo se da ćemo, uprkos velikim vrućinama najavljenim za taj period, uspeti da pronađemo štuku, a možda i da uhvatimo ponekog soma, bucova ili smuđa, kojih takođe ima na tom terenu.
NA RUKU NAM JE IŠLO to što su obe pomenute reke tih dana opadale i postepeno se bistrile, što je dobro za varaličarenje štuke i ostalih grabljivica, ali nam na ruku nikako nije išao veliki skok temperatura vazduha, zbog koga se u uslovima izuzetno dugačkih dana i voda brzo zagrevala, a i vazdušni pritisak je uglavnom bio visok. Već po prvom izlasku na vodu zaključili smo da je voda na barama u priobalju Save i Drine prilično topla (naročito u onim plićim) usled enormno visokih temperatura za ovo doba godine i da su šanse za ulov minimalne čak i u ranim jutarnjim časovima. Nakon početnog obilaska terena, procenili smo da treba forsirati živi tok Save i otoke, čija voda još uvek nije pretopla (zahvaljujući dotoku sveže vode iz reke), a nivo je dovoljno visok da omogućava primenu različitih varalica i tehnike vođenja, što je ulivalo nadu da bismo mogli i da imamo uspeha... (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br. 327-)