Iole is­ku­sni­ji smu­đa­ro­ši zna­ju da sva­ki na­do­la­zak vo­de na ve­li­kim re­ka­ma do­no­si pro­me­nu ži­vot­nih uslo­va za sve ri­be. Mno­ge od njih, uključujući i smuđa, neposredno pred porast i u njegovim prvim danima intenzivno se hrane. Za­to u pe­ca­nju te gra­blji­vi­ce naj­bo­lje pro­la­ze oni ko­ji pom­no pra­te vo­do­sta­nje i oba­ve­zno iz­la­ze na vo­du on­da ka­da su iz­gle­di za tro­fej­ni ulov naj­ve­ći.

Prizeljkivanih 15

Ne­nad Đi­ka­no­vić, je­dan od naj­bo­ljih sav­skih mu­va­ro­ša iz Be­o­gra­da, i ja du­go smo če­ka­li da se sklo­pe koc­ki­ce za lov krup­nog smu­đa, i to se ko­nač­no do­go­di­lo 13. no­vem­bra. Vi­še fak­to­ra išlo nam je u pri­log. Sa­va je ume­re­no br­zo na­do­la­zi­la (7. no­vem­bra – 183 kod Be­o­gra­da, 10. no­vem­bra – 223, na dan pe­ca­nja – 279), što je pra­ti­lo i po­ve­ća­nje vo­do­sta­ja Du­na­va. Zbog po­ra­sta je Sa­va u to­ku po­če­la da se mu­ti, dok je uz oba­lu osta­la bi­stra, usled če­ga je uz pri­o­bal­nu tra­vu bi­lo ve­o­ma mno­go sa­svim sit­nih ke­de­ra u ja­ti­ma, a opa­zio sam i ne­ko­li­ko bu­cov­skih ra­u­ba. Isto­vre­me­no, ve­tra, ko­ji na Sa­vi kod Be­o­gra­da go­to­vo po pra­vi­lu ome­ta rad ri­be, bez ob­zi­ra na smer iz ko­jeg du­va, uop­šte ni­je bi­lo, a i tem­pe­ra­tu­ra je bi­la vi­še ne­go pri­jat­na – 12º C. Svi su pred­u­slo­vi, da­kle, bi­li is­pu­nje­ni.

KAO I UVEK U RI­BO­LO­VU, za uspeh je ipak pre­su­dan bio iz­bor lo­ka­ci­je. Ne­ša, po­zna­ti­ji na re­ci po na­dim­ku Ki­kaš, su­ge­ri­sao je da se u 15,30 č usi­dri­mo na me­stu sa ja­kom stru­jom i na­glim od­se­kom, na či­jem obo­du se na­la­zi mno­go gra­nja... (-Ceo tekst mo­že­te pro­či­ta­ti u Ri­bo­lo­vu br. 337, od 22.11.2013.-)