Sve više naših ribolovaca dobar deo vremena provedenog na vodi posvećuje lovu tolstolobika, pa nije ni čudno što se veoma brzo usavršavaju i tehnike pecanja te velike i borbene ribe, otkrivaju novi recepti za primame, a sve je veći i izbor primenljivog pribora. Ovoga puta vam vrsni takmičar i naš novi saradnik otkriva kako on već nekoliko sezona ostvaruje sjajne ulove
Tolstolobika možemo ciljano pecati na više načina. Smatram da ga je najbolje loviti na štek, ali to nameće upotrebu platforme, rolera i raznih dodataka, što je prilično komplikovano, a prosečnom rekreativcu nije dostupno, tako da preostaju fider i bolonjez. Ja se služim obema tehnikama, a njima je zajedničko bar jedno – zahtevaju da se prihrana napravi tako da u vodi deluje kao plankton, koji će tolstolobici primetiti i usisavati. Pri tom je osnovno da se hrana otvara tek u donjem sloju vode, kako nam je strujanje ne bi odnelo i kako bismo ribu privukli u sloj u kom i plasiramo mamac.
KAO GLAVNI SASTOJAK PRIMAME ja koristim neku od hrana za kedera (kauglera), kao što su Sensas Abtes, Surface ili Record 515. Mešam je sa velikim količinama dobro nakvašenog i isceđenog starog hleba, sitno mlevene prekrupe i mekinja, što sve daje masu i čini hranu izdašnijom. Umesto vodom, često je vlažim običnim mlekom, a da bi ribi što više ličila na plankton, kojim se ova hrani, pre kvašenja obavezno dodajem zelenu boju za kolače. Ovu masu ne treba prosejavati, naprotiv, dobro je da bude blago gnjecava (dekava), a opet kompaktna, da bi se otvarala na dnu i potom širila malo iznad njega. Na startu valja nahraniti malo obilnije, sa desetak kugli veličine manje pomorandže, a nakon toga treba održavati mesto, bacanjem po jedne kugle na svakih nekoliko minuta.
Za pecanje na plovak koristim sedam metara dug bolonjez, koji treba da bude jak i mekan (»glindžav«), najbolje napravljen od neke mešavine karbona i fiberglasa kako bi mogao da izdrži jake kontre i silovite begove krupnih riba, koje nije uvek moguće zaustaviti ni vrlo robusnim kompletom. Kolegama preporučujem da za ovaj ribolov ne koriste neke lagane bolonjeze primerene takmičarskom ribolovu, već da se slobodno opredele za neki jeftiniji i grublji štap.
Sistem za lov tolstolobika vožnjom plovka je u osnovi isti kao za pecanje bele ribe, s tim što plovak, najbolje vretenastog oblika, treba da bude tako izbaždaren da iz vode viri samo 2-3 milimetra antene. Odgovarajući je osnovni najlon prečnika oko 0,25 mm, dok promer podveza, čija je dužina 30-40 cm (što je nešto više nego što je uobičajeno u standardnim vidovima plovkaroškog ribolova), treba da je oko 0,20 mm (zavisno od veličine riba koje se javljaju, može biti i nešto deblji ili tanji). Ja najradije koristim malu šaransku udicu, veličine 6 ili 8, na koju stavljam kuglicu stiropora ili vatu.
AKO USPEMO DA PRIMAMOM privučemo tolstolobika, možemo računati na veliki broj akcija, jer je on jatna riba, koja znatan deo vremena provodi hraneći se, tako što velike količine vode propušta kroz usta i škrge, pri čemu zadržava plankton. Udica pri tom često završi u ustima, ali se, pošteno govoreći, kada na primamu dođe mnogo riba... (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br. 437-)