Na prvi pogled, lov smuđa voblerima je krajnje prosta stvar. Odabereš neki provereno lovan model, zabaciš ga na mesto na kome se smuđ javlja na površini, polako vodiš i uhvatiš ga. Međutim, stvar nije ni izbliza tako jednostavna, bar ne u najvećem broju slučajeva. Da bismo hvatali jednu od najcenjenijih grabljivica naših voda na tu vrstu veštačkih mamaca, moramo po pravilu voditi računa o više faktora
Tehnika varaličarenja se sastoji od više međusobno povezanih radnji, u cilju prezentovanja veštačkog mamca na odgovarajući način, u zoni napada grabljivice: 1. izbačaja varalice na odabrano mesto; 2. povlačenja varalice u skladu sa njenim karakteristikama, tj. mogućnostima, uzimajući pri tom u obzir konfiguraciju terena; 3. pravilne prezentacije u zoni napada; 4. tzv. završnog vođenja i vađenja varalice iz vode.
Tehnika vođenja varalice određena je njenom konstrukcijom, veličinom, hidrodinamičkim osobinama (pliva, tone, neutralna je, zaranja, ne zaranja, brzo ili sporo tone ili isplivava...), frekvencijom i amplitudom vibracije i otporima koje pruža povlačenju kroz vodu, pa sve to moramo imati u vidu da bismo je koristili na način koji nam daje najveće šanse za uspeh. Šta to u praksi znači, probaću da vam razjasnim u redovima koji slede.
ZA POVRŠINSKO VARALIČARENJE smuđa upotrebljavaju se plivajući vobleri koji plitko zaranjaju i brzo prorade i pri sporom povlačenju. Mogu se voditi vrlo polako, tako da paraju površinu vode (bez zaranjanja). Pri prezentaciji vrh štapa treba da je podignut, a pomeranjem štapa levo-desno usmeravamo kretanje voblera po širini putanje. Povlačenje treba povremeno prekinuti, pa cimkanjem ili »prodrmavanjem« varalice u mestu izazvati koncentrične talase oko nje. Promenom smera povlačenja ili položaja nakon pauze, plivajuća varalica postaje uočljivija u odnosu na jata kedera, koja često formiraju kolonu iza nje, a pošto je inače vodimo sporo i pravolinijski, često se dešava da je predator tada odabere kao plen i napadne. Osobina plivajućih plitkozaranjajućih voblera da ih pri vođenju pod malim uglom i kratkim trzajem možemo lako odvojiti od površine vode omogućava preskakanje manjih površinskih prepreka i provlačenje putanjama kojima je to nemoguće učiniti drugim tipovima varalica.
Spuštanjem vrha štapa ka vodi smanjujemo ugao vođenja i sa nekoliko kraćih trzaja postižemo da varalica zaroni. Koliko duboko će otići zavisi od ugla stabilizatora (pakte) i njegove površine, kao i od ugla povlačenja. Za plitko zaranjanje najpogodniji su vobleri sa stabilizatorom manje površine koji je ugrađen pod uglom od 45° do 60°, a dubinu zaranjanja je moguće kontrolisati podizanjem ili spuštanjem vrha štapa. Dubina vođenja plivajućih plitkozaranjajućih voblera je do pedesetak centimetara, a osim uglom povlačenja, može se kontrolisati pauzama u kretanju, pri čemu mamac teži isplivavanju, nakon čega se može dalje voditi na dubini do koje je isplivao. Sličnom tehnikom moguče je voditi plivajuće dubokozaranjajuće voblere. Razlika je u dubini povlačenja, a kontrola kretanja i dubine zaranjanja je ista.
VELIKA POVRŠINA STABILIZATORA, postavljenog pod malim uglom u odnosu na uzdužnu osu varalice, omogućava zaranjanje pod većim uglom, čime se postiže veća dubina ako štap držimo nisko. Dubina zaranjanja zavisi i od veličine voblera, a kod srednjeronećih i dubokoronećih modela koji se koriste za varaličarenje okretanjem ručice čekrka uglavnom se kreće od 1 do 4 m (varalice koje zaranjaju preko 7-8 m su prvenstveno namenjene za troling, dok pri ribolovu zabacivanjem i privlačenjem pomoću mašinice većina njih pravi toliko veliki otpor da takvo vođenje zapravo nije moguće) ... (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br. 437-)