Jedan od glavnih razloga popularnosti skobalja kao ribolovne vrste leži u činjenici da ovu izrazito sportsku ribu nije lako loviti ni tamo gde je ima mnogo, pa čak ni onda kada je vrlo raspoložena za jelo. Ali, to nije ni nemoguća misija, ako se pridržavamo nekih osnovnih pravila i malo se potrudimo
Skobalj je poodavno jedna od najomiljenijih riba mnogih naših strastvenih plovkaroša sa reka mrenskog regiona, a njegova popularnost je poslednjih godina dodatno porasla, budući da se dobro prilagođava sve lošijim uslovima za život na mnogim terenima (izazvanim zagađenjem, zatim nekontrolisanom eksploatacijom šljunka i peska, kojima se ruiniraju riblja staništa, a mnogo gde i prekomernim izlovom), zbog kojih su neke osetljivije vrste znatno proređene. Ovaj pripadnik velike porodice ciprinida peca se preko cele godine (osim u periodu mresta, koji traje od 15. aprila do 31. maja), ali najuspešnije baš u najhladnijim mesecima, tj. krajem jeseni i tokom zime, kada se grupiše u dubljim i mirnijim delovima toka (tzv. zimovnicima), jer u sporijoj vodi troši manje energije i lakše dolazi do hrane.
Lov »srpskog lososa« (taj nadimak skobalj je dobio po masovnim i dugim uzvodnim mresnim migracijama u pritoke reka u kojima živi preko godine) predstavlja veliki izazov za svakog ribolovca, jer je pun uzbuđenja, a traži: dobru pripremu i vođenje računa i o najsitnijim detaljima; umeće izbora prave lokacije, dubine na kojoj ćemo ponuditi mamac (najpopularniji su ruža običnog hleba, komadić ribolovnog hleba – tzv. francuza, crvići i veštačka trava, tj. »filament«) i putanje kojom ćemo »voziti« plovak; brze reflekse, kako bismo uspeli da u kontri zakačimo ribu koja će nam u protivnom često munjevito »ukrasti« mamac sa udice; te smirenost, neophodnu da nežnim sistemom izvučemo i krupnu ribu (što nije uvek izvodljivo, jer veći skobalji i najveštijim ribolovcima povremeno spadnu ili pokidaju strunu). Uspeh u ovakvom pecanju u velikoj meri zavisi od dobrog uklapanja svih komponenti sistema (dužine i snage štapa, debljine osnovnog najlona i predveza, te njihove snage, otpornosti na krzanje i neupadljivosti u vodi, nosivosti plovka, njegovog oblika i osetljivosti, kao i vidljivosti u različitim svetlosnim uslovima, zatim oblika udice, njene veličine i oštrine, veličine i kvaliteta vrtilice, te dobro vezanih čvorova), preko pravilnog rukovanja štapom i precizno podešene kočnice, čiji je rad pod opterećenjem od ključnog značaja pri zamaranju većih jedinki.
PRIPREMA. Ukoliko dobro poznajemo karakteristike vode na kojoj pecamo, mnogo toga možemo pripremiti unapred, tj. dan pre odlaska u ribolov. Za većinu skobaljaša to podrazumeva pre svega odabir najboljeg plovka za konkretno mesto i trenutne uslove, čiju tačnu nosivost možemo kod kuće izmeriti i plovak opteretiti baš onolikim olovnim otežanjem (»suzom« i eventualno nekomdodatnom dramlijom) koliko je potrebno da ga idealno potopimo, što znači da mu iz vode viri jedino antena ili čak samo njena gornja polovina, što je najlakše proveriti u plastičnoj flaši od 2 l, kojoj smo odsekli vrh. Osim toga, u kućnim uslovima možemo mnogo lakše nego na hladnoći, pored vode, precizno vezati sve čvorove, te odabrati nekoliko modela udica različitih... (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br. 420-)