Sporo vođeni mamci od veštačke gume ili silikona mogu nam u ovom periodu doneti zabavno pecanje na mnogim kanalima, jer će se na njih zaleteti većina grabljivica, ali i neke mirne vrste, koje u oskudici prirodne hrane ne mogu previše da biraju. Zato, ukoliko ste od onih koji ne prekidaju sezonu sve do pojave leda, pročitajte ovaj tekst, ubacite par kutija sa varalicama u torbu, toplo se obucite i krenite na vodu
Drugi deo jeseni i zima su pravo vreme za lov džigovima na bačkim kanalima i na svim našim sličnim stajaćim i sporotekućim vodama. Razloga za to je više. Kao prvo, grabljivice se u ovom periodu uglavnom nalaze u dubljim zonama i pridnenim slojevima vode, mada ni jedno ni drugo ne treba uzeti kao čvrsto pravilo, kao ni većinu drugih stvari u varaličarenju. Takođe, shodno sve nižim temperaturama vode, riblji mesožderi će biti usporeniji i uglavnom neće biti raspoloženi da dugo ganjaju plen koji im nije na dohvatu čeljusti. Mrazevi donose i rapidno poleganje i nestajanje mekane vodene vegetacije, koja je na ovim vodama glavni zaklon ribama, kako u mirovanju, tako i u lovu, pa će grabljivice za što bolje skrivanje koristiti preostala polja vodene trave, korenje lokvanja, potopljeno granje i panjeve, stubove mostova, zidove prevodnica, potopljene šporete i sve drugo što može poslužiti kao zaklon i zaseda.
Silikonske varalice na udicama sa olovnim glavama ili na nekoj od mnogobrojnih drugih montaža su pravo rešenje (naravno ne i jedino) za sve gore navedene situacije. Njima možemo lako pretražiti sve slojeve vodenog stuba, pogotovo pridnene, jer se menjanjem težine mamca i, posledično, brzine njegovog tonjenja, možemo izuzetno lako prilagoditi svakoj situaciji i mestu. Silikonske varalice nam omogućavaju vrlo detaljno pretraživanje terena, atraktivne su i pri manjim brzinama povlačenja, a uz odgovarajuće prilagođavanje montaže čine lako izvodljivim pecanje u najgorem kršu ili dugotrajno provociranje za jurnjavu neraspoloženog grabljivca gotovo u mestu. Osim toga, ovi mamci nude i praktično neograničeni spektar kreativnih prezentacija, što za mnoge ribolovce predstavlja dodatni izazov. Na kraju, na »gumice« dobro odabrane veličine i tipa možemo loviti sve grabljive vrste, pa čak i neke »mirne«, iako nisu izraziti mesožderi, što u uslovima opšteg opadanja i propadanja ribljeg fonda nipošto nije za zanemarivanje.
Džigovima se na kanalima u ovom periodu najčešće love štuka, smuđ i bandar. Štuka je prisutna u svim kanalima, no njena brojnost i prosečna veličina iz godine u godinu opadaju. Dobro se sećam vremena kada su kilašice bile smatrane ribama u meri na Velikom bačkom kanalu kod Sombora. Tada manje štuke nismo ni brojali, dvokilašice su hvatane prilično često, a ribe od preko tri kilograma nisu bile svetsko čudo. Svake godine je lovljeno i po nekoliko »mama« od preko pet kila. Sada su već i dvokilašice retkost, a na žalost ribe teške manje od kilograma čine 90 % varaličarskih ulova. No, sillikonci, srećom, love i dalje.
ZA ŠTUKU SAM ODUVEK BIRAO nešto veće varalice, a na kanalima joj još uvek ne bacam silikonce kraće od 10 cm. Sve dok se temperatura vode ne spusti do tačke mržnjenja, pokušavam da štuku isprovociram nervoznim vođenjem, najčešće šedova, koje naizmenično cimkam štapom i puštam da tonu, dok lagano prikupljam strunu mašinicom. Ovu prezentaciju izvodim što bliže podvodnoj travi, iz koje štuka po kanalima najčešće vreba, kao i uz polja lokvanja i kraj trske. Takvim »tvičingom« silikonaca redovno postižem znatno bolje rezultate od kolega koje mamce vode ravnomerno i uglavnom u višim vodenim slojevima. Zanimljivo, koliko god da je voda bistra (a ona s jeseni na stajaćicama zaista može da bude kao rakija) štuka odlično reaguje na drečave silikonce, tako da za nju neke prirodne i realistične dekore već godinama gotovo i ne koristim... (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br. 418/419-)