Ako je u lo­vu reč­nog smu­đa ne­što iz­ve­sno, on­da je to nje­go­va po­ja­ča­na ak­tiv­nost u po­čet­nom pe­ri­o­du na­do­la­ska vo­de. To se po­tvr­di­lo i pri po­sled­njem po­ra­stu Du­na­va, ali je za ulov i u ta­kvoj si­tu­a­ci­ji bi­lo po­treb­no bi­ti upo­ran i spre­man na če­sta me­nja­nja me­sta, va­ra­li­ca i na­či­na nji­ho­vog vo­đe­nja

Do pre sa­mo ne­ko­li­ko go­di­na Du­nav kod Ko­stol­ca s raz­lo­gom je sma­tran ve­o­ma do­brim te­re­nom za lov smu­đa va­ra­li­ča­re­njem. Na­i­me, ta­da je bi­lo mno­go ma­nje kri­vo­lo­va ne­go to­kom po­sled­njih se­zo­na; vi­še su pro­pi­se po­što­va­li i lo­kal­ni »maj­sto­ri sa šta­po­vi­ma«, ko­ji sa­da ne pre­za­ju ni od lo­va u mre­stu, a ni od uzi­ma­nja ri­ba is­pod me­re, kao ni od pre­ko­mer­nih ulo­va. Zbog sve­ga to­ga da­nas je vr­lo te­ško pro­na­ći me­sto na ko­me je mo­gu­će ne­ko­li­ko da­na za­re­dom uspe­šno hva­ta­ti ovu gra­blji­vi­cu, jer smu­đe­vi u me­ri su pro­re­đe­ni, a oni ko­ji tu ri­bu lo­ve ra­di pro­da­je pra­te sve od ko­jih oče­ku­ju da ih od­ve­du na ka­kvu iz­gled­nu po­zi­ci­ju i od­mah po sa­zna­nju da je ne­ko do­bro pro­šao kre­ću u ma­sov­ni na­pad na ta­kav te­ren.

TO MNO­GO OTE­ŽA­VA ri­bo­lov na­ma ko­ji pe­ca­mo ra­di svog za­do­volj­stva, pa ni­je ni ču­do što mo­ra­mo da ula­že­mo sve vi­še tru­da da bi­smo iole bo­lje pro­šli. Po za­vr­šet­ku lo­vo­sta­ja ja sam mno­go vre­me­na po­tro­šio na pre­tra­ži­va­nje te­re­na u na­di da ću na­ći ne­ka no­va me­sta na ko­ji­ma se smuđ za­dr­ža­va a gde ne­će bi­ti baš mno­go ka­če­nja i ki­da­nja. To ni­je bio lak po­sao jer sam u pr­vo vre­me do­bi­jao sa­mo po­ne­kog sit­ni­jeg smu­đa ili - če­šće - osta­jao bez ika­kvog ulo­va, ali sam ipak re­šio da is­tra­jem, iako mi na ru­ku ni­je išlo ni to što ni­ka­ko ni­sam mo­gao da spo­jim ne­ko­li­ko uza­stop­nih iz­la­za­ka i ta­ko de­talj­ni­je is­pi­tam lo­ka­ci­je na ko­ji­ma sam oče­ki­vao ulo­ve. Ipak, ovi od­la­sci na vo­du mi ni­su bi­li ne­za­ni­mlji­vi jer mi je dru­štvo če­sto pra­vio, pe­ca­ju­ći iz dru­gog čam­ca, ko­le­ga Dra­gan Man­čev iz Ko­vi­na, či­je sa­ve­te uvek ra­do pri­mam po­što sam svo­je­vre­me­no, ka­da sam po­či­njao da va­ra­li­ča­rim, mno­go na­u­čio od ovog vr­hun­skog maj­sto­ra, ko­ji je smu­đa uspe­šno lo­vio na ve­štač­ke mam­ce još se­dam­de­se­tih go­di­na.

LO­KAL­NI »MU­VA­RO­ŠI« UGLAV­NOM su u tim pr­vim ne­de­lja­ma po pre­stan­ku za­bra­ne kru­ži­li oko Ade Stoj­ko­ve, bez ve­li­kog uspe­ha, a po­je­di­ni smu­đa­ro­ši su lo­vi­li ne­do­ra­sle pri­mer­ke du­bin­skim me­to­dom na gla­vo­ča (»pe­ša«) ili be­o­vi­cu. Iole krup­ni­ji smuđ bio je ve­o­ma re­dak.

Iako ne­ko ne­pi­sa­no pra­vi­lo gla­si da u let­njem pe­ri­o­du i na­kon što se ve­ći­na ri­ba iz­mre­sti tre­ba ko­ri­sti­ti ma­nje va­ra­li­ce (pre sve­ga še­do­ve du­ge od 7 do 9 cm), ja sam for­si­rao ne­što ve­će - du­ge pre­ko 10 cm. Ka­da je na­stu­pio pe­riod obil­ni­jih ki­ša, Du­nav je po­čeo da se mu­ti, a tok se znat­no ubr­zao. Imao sam ose­ćaj da tih da­na tre­ba bi­ti što če­šće na vo­di jer je to naj­lak­ši na­čin da se »ubo­de« vre­me ka­da je ri­ba naj­ak­tiv­ni­ja, a naj­vi­še vre­me­na tro­šio sam na tri lo­ka­ci­je sa raz­li­či­tom du­bi­nom, u ra­spo­nu od tri do oko osam me­ta­ra. U za­vi­sno­sti od vi­si­ne vo­de­nog stu­ba i br­zi­ne to­ka bi­rao sam udi­ce sa olov­nim gla­va­ma raz­li­či­tih te­ži­na -  od 18 g, 21, 24 ili 28 g, a bu­du­ći da je bi­lo pri­met­no da na tim me­sti­ma ra­u­bu­je bu­cov, pret­po­sta­vljao sam da je zbog ja­ta ke­de­ra ko­ja je na­pa­dao ve­ro­vat­no i smuđ u bli­zi­ni, te da je sa­mo po­treb­no pra­ti­ti si­tu­a­ci­ju, upor­no ba­ca­ti va­ra­li­ce i ta­ko utvr­di­ti ka­da se po­to­nji naj­in­ten­ziv­ni­je hra­ni.

ČE­STO SAM ME­NJAO ME­STO na­kon sva­kih ne­ko­li­ko za­ba­ča­ja, a još če­šće sam po­pu­štao ili za­te­zao si­dre­ni ka­nap ka­ko bih tim ma­lim po­me­ra­nji­ma čam­ca pro­me­nio i ugao pod ko­jim vo­dim va­ra­li­ce i even­tu­al­no pro­na­šao onaj ko­ji ri­bi naj­vi­še od­go­va­ra. Ta­kav pri­stup do­neo mi je pr­vog krup­ni­jeg smu­đa na­kon za­bra­ne. Do­bio sam ga na šed Ke­i­tech Easy Shi­ner od 11 cm u flu­o­ze­le­nom de­ko­ru, na kog su uda­ra­li i sit­ni smu­đe­vi, du­gi do­sta is­pod me­re. Iako je bi­lo oči­gled­no da im taj ma­mac od­go­va­ra u kon­kret­nim uslo­vi­ma, od­lu­čio sam da ne ba­cam sa­mo nje­ga, te sam ne­ko vre­me (tj. bar tri uza­stop­na za­ba­ča­ja) odvo­jio za ve­ći­nu va­ra­li­ca ko­je sam po­neo, uklju­ču­ju­ći i ne­ke na ko­je do ta­da ni­sam imao ni ri­bu.

U tom me­nja­nju red je u jed­nom mo­men­tu do­šao i na De­la­lan­de Bu­ster Shad od 11 cm u na­ran­dža­sto-žu­tom de­ko­ru, ko­ji mi je uda­rac do­neo već u pr­vom za­ba­ča­ju. Od­mah mi je bi­lo ja­sno da imam ne­što krup­ni­ju i bor­be­ni­ju ri­bu od one ko­ju sam pret­hod­no uhva­tio na Ke­i­tech, pa sam ma­lo uži­vao u bor­bi pre ne­go što sam le­pog smu­đa pri­hva­tio ru­kom.

HTEO SAM DA PRE­O­STA­LO vre­me is­ko­ri­stim da is­pro­bam još ne­ko­li­ko si­li­ko­na­ca, ali su na­je­zda ko­ma­ra­ca i za­la­zak sun­ca bi­li znak da je vre­me da pre­đem na vo­ble­re. Na kop­ču sam ka­čio pr­vo svo­je du­go­go­di­šnje fa­vo­ri­te, ali to ni­je do­ne­lo re­zul­tat, te sam od­lu­čio da se ipak vra­tim na dži­go­ve ka­ko bih pro­ve­rio da ni­sam mo­žda po­gre­šio što sam iza­brao »vo­ble­ri­sa­nje«. Ni ta­ko se, me­đu­tim, ni­šta ni­je de­ša­va­lo, pa sam već mi­slio da je smuđ pre­stao sa go­zbom za to ve­če, ali sam ta­da za­čuo ka­rak­te­ri­stič­no »cok­ta­nje« uz oba­lu, ko­je me je na­ve­lo da po­me­rim ča­mac na po­zi­ci­ju sa ko­je bih pod op­ti­mal­nim uglom mo­gao da za­ba­cim i ne­ko­li­ko pu­ta pro­vu­čem ne­ki plit­ko­ro­ne­ći vo­bler. No ni to ni­je da­lo ni­ka­kav re­zul­tat, bu­du­ći da je smuđ ostao pot­pu­no ne­za­in­te­re­so­van za mo­je va­ra­li­ce, pa sam se spa­ko­vao i sad već po mra­ku kre­nuo ku­ći.

Sle­de­ćeg da­na po­čeo je no­vi po­du­ži ki­šni pe­riod, to­kom kog ni­je bi­lo šan­si za od­la­zak na Du­nav. Če­kao sam ne­str­plji­vo pr­vu po­god­nu pri­li­ku, i ka­da sam ko­nač­no do­če­kao po­bolj­ša­nje vre­me­na, po­no­vo sam iz­le­teo na krat­ko pe­ca­nje u isto vre­me, na istu lo­ka­ci­ju na ko­joj sam pret­hod­no imao uspe­ha, ali mi ni ve­li­ki trud i če­sto po­me­ra­nje čam­ca, me­nja­nje uglo­va po­vla­če­nja va­ra­li­ca, vr­sta i mo­de­la ve­štač­kih ma­ma­ca i nji­ho­vih pre­zen­ta­ci­ja ni­je do­ne­lo baš ni­šta, bi­lo da sam dži­go­ve nu­dio sa po­vre­me­nim br­žim sko­ko­vi­ma, du­žim dr­ža­njem na me­sti­ma na ko­ji­ma vo­da ma­lo ja­če stru­ji ili kon­stant­nim la­ga­nim po­vla­če­njem.

SLE­DE­ĆIH NE­KO­LI­KO IZ­LA­ZA­KA sam opet pro­veo u tra­ga­nju za smu­đem, ali i u uži­va­nju u vo­žnji čam­cem po Du­na­vu. For­si­rao sam me­sta na ko­ji­ma sam ra­ni­jih go­di­na imao uspe­ha u lo­vu na vo­ble­re, a on­da sam u jed­nom mo­men­tu re­šio da pro­ve­rim i jed­nu po­zi­ci­ju od ko­je ni­sam mno­go oče­ki­vao, jer se pod dej­stvom reč­nog to­ka mno­go iz­me­ni­la u od­no­su na vre­me ka­da sam tu do­bi­jao smu­đa, pa ni­sam baš bio si­gu­ran ni ka­kva je si­tu­a­ci­ja na dnu ni tre­ba li se na­da­ti ri­bi... (-Ceo tekst mo­že­te pro­či­ta­ti u Ri­bo­lo­vu br. 510-)