Uverenje da je tolstolobika, budući da se hrani planktonom, nemoguće na bilo koji mamac upecati udicom za usta odavno više ne važi. Sve je veći broj ribolovaca koji tu krupnu i snažnu ribu ciljano love na potpuno regularan način, dubinski ili na plovak, i koji jedva čekaju topliji deo godine, kada ona proradi punim intenzitetom. A koliko je takav ribolov atraktivan i uspešan, odlično se vidi po onome što se već neko vreme dešava malo iznad ušća Save
Na radost brojnih beogradskih ljubitelja klasičnog dubinskog ribolova, konačno je počela ovogodišnja sezona lova tolstolobika na Savi. Slika koja se na udarnim mestima viđa praktično je ista kao i nekoliko prethodnih godina. Tamo gde riba radi mnogo ribolovaca koncentrisano je na malom prostoru, što donekle otežava pecanje, ali se na to svi iole iskusniji pecaroši lako naviknu i vode računa o tome da ne smetaju komšijama, a kontinurano bacanje primame koja pravi maglu u vodi očigledno aktivira jata tolstolobika, koji se aktivno hrane, tako da su ulovi veoma dobri.
LETIMIČNI POGLED NA ULOVE koji se ostvaruju sa desne obale, kod Beograda na vodi (stotinak metara uzvodno od Brankovog mosta) i nešto uzvodnije (oko Gazele i prema sajmu) budi sumnju u regularnost korišćenog pristupa kod velikog broja ljudi koji iz iskustva znaju da se kod nas na pošten način malo gde može uhvatiti mnogo ribe. Ali ovde u načinu pecanja nema ničeg neregularnog, u šta se može uveriti svako ko makar na desetak minuta stane i posmatra ribolovce. Svi pecaju na dva ili tri štapa, klasičnim dubinskim sistemom, sa povelikim hranilicama, najčešće »lubeničarkama« sa nalivenim otežanjem ili dodatnim olovom i kratkim predvezom, sa jednom ili dve jednokrake udice veličine oko 1, tzv. papagajke (sa kratkim vratom i širokim lukom, te vrhom blago povijenim ka vratu). Za mamac se koristi kuglica stiropora, koji se najbolje pokazao, po svoj prilici zato što malo diže udicu sa dna i čini da ona lakše uleti u usta »bika« koji usisava »maglu« nastalu otapanjem primame. Mnogi između hranilice i udice koja je ispod nje vežu vrtilicu, ali ima i onih koji je ne koriste. (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br. 511-)