Klen je s razlogom jedna od najpopularnijih riba naših tekućica mrenskog tipa. Prilično je brojan, jelovnik mu je raznovrstan, lovi se skoro cele godine, svim tehnikama, i nije lak plen, ali kada nađemo pravi mamac i prezentaciju, možemo uspešno hvatati i krupne komade. Tokom leta oni se slade raznim sezonskim voćem, a trenutno se najbolji rezultati postižu na višnju ponuđenu plovkaroškim sistemima
Posle uspešnog pecanja klena na dudinje u vreme dozrevanja tog voća, usledile su česte i obilne kiše, pa su vode Južne Morave i njenih pritoka dugo bile visoke i izrazito mutne. No napokon je i to prošlo i u poslednjih desetak dana konačno smo dočekali da Južna Morava bude mala, bistra i povoljna za pecanje.
U PRVOM DELU LETA se klen može uspešno hvatati i na veštačke mušice i na kedere, a mnoge kolege ga lepo love i na kukuruz šećerac, ali ja u ovom delu sezone ipak ispred svega toga stavljam pecanje na višnju, ponuđenu vožnjom plovka. Prošle sezone moji prijatelji i ja dobijali smo krupne komade na Južnoj Moravi kod sela Gradanica i uzvodno odatle, ka selu Razgojna. Ti tereni su prilično nepristupačni, pa na njima nikada nema gužve, i zato smo odlučili da ni sada ne lutamo mnogo i ne tražimo »hleba preko pogače«, već da se odmah zaputimo baš na njih. Na tom delu reka je duboka i ima dosta velikih i jakih virova, u kojima krupni klenovi nalaze idealno stanište, budući da se osećaju sigurno, a voda im često ispred nosa pronosi raznu hranu. Uz to je jedna obala skoro gotovo sva obrasla u veoma gusto rastinje, tako da je sa nje nemoguće pecati, a voda je potkopava i formira »dumelje« (rupe u podlokanoj obali, pune korenja priobalnog rastinja) i nanosi granje i drugi krš, što opreznim klenovima predstavlja odličan zaklon. (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br. 511-)