Ribolovci koji su se opredelili za moderne varijante dubinskog pecanja sve češće se odlučuju da nabave bar jedan štap uz koji se dobijaju vrhovi različite snage, a nekada i akcije, pa i vrste. Ovog puta predstavljamo vam jedan od najinteresantnijih modela tog tipa koji se trenutno mogu naći na evropskom tržištu
Ovaj dvodelac engleske robne marke Korum – model »barbel-specialist« tipa, dakle namenjen ciljanom lovu krupne mrene (eng. »barbel«) i šarana raznih veličina, na rekama odnosno stajaćim vodama – suštinski je novitet, tj. korak dalje u razvoju vrste štapova za dubinski ribolov kojoj pripada. Kao što njegovo ime ukazuje, jedinstven je po tome što ima čak tri gornja dela (Triple Tip) različite snage, što ga čini jednako primenljivim u vrlo širokom spektru situacija, praktično kao da imamo tri štapa jednakog kvaliteta, uz drugačije karakteristike. A da bi bilo jasnije šta je u tome toliko dobro, moramo se vratiti malo unazad i objasniti kako su se štapovi ovog tipa razvijali.
PRVI SPECIJALISTIČKI ŠTAPOVI za lov mrene potiču sa britanskog ostrva i bili su klasični dvodelni parabolici, kao i štapovi za šaranski ribolov, ali sa manjom snagom, tj. krivom savijanja (u rasponu od 1,5 do 2,2 lb). Vremenom su neke velike firme došle na ideju da probaju da uz donji deo štapa (onaj na kome su rukohvat i držač mašinice) ne isporučuju samo jedan standardni šuplji vrh, već dva, ali različite snage. Takve vrhove engleski proizvođači zovu »ejvon« (reč keltskog porekla, sa značenjem »reka«, koju u svom imenu ima više vodotoka u Engleskoj; prvi modeli štapova sa tom odrednicom u nazivu verovatno su je dobili po Ejvonu (Avon) u Hempširu, a plovci po istoimenoj reci u Bristolu, prim. ur.), a najčešće su pravljeni tako da se u kompletu isporučuju po jedan od 1,5 i 2 lb ili 1,75 i 2,2 odnosno 2,25 lb. Tako su ribolovci mogli da odaberu onaj gornji segment koji bi više odgovarao konkretnim uslovima, odnosno snazi toka i težini olova, hranilice ili sistema sa otežanjem i PVA »paketićem«, tj. praktično su imali dva štapa po ceni nešto većoj od one koju bi platili za jedan.
NARAVNO, KADA SE VIDELO da tržište dobro reaguje, nije prošlo mnogo pre nego što se neko setio da umesto dva »ejvon« vrha uz štap isporučuje jedan gornji deo »ejvon« tipa i jedan tzv. kvivertip, tj. segment koji se završava osetljivim »fider vrhom«, sa velikim brojem gusto raspoređenih malih vođica. Tako su ribolovci sada praktično imali štap kojim su teoretski mogli loviti ne samo utezima vrlo različitih težina i na terenima bitno drugačijih karakteristika, već i različitim tehnikama – na fider i moderni dubinski (šarandžijski) način, budući da su imali mogućnost biranja akcije štapa ne samo po kriterijumu snage, već i po osnovu osetljivosti vrha.
BRZO SE POKAZALO DA prve serije štapova sa različitim vrhovima – bilo da su oba »ejvon« tipa ili da je jedan takav, a drugi »kviver« – nisu savršene. Naime, neretko se dešavalo da jedan gornji segment bude bolje uklopljen sa donjim delom, tj. da je sa njim savijanje i ponašanje celog štapa pod opterećenjem (pri zabacivanju, odnosno borbi sa ribom) pravilno i ravnomerno, dok sa drugim vršnim delom to nije slučaj (apsolutno idealno bi se, naravno, savijao samo dobro napravljen jednodelni štap, na kom nema nijednog spoja koji ga ukrućuje, ali zbog velike transportne dužine jednodelci od preko 2 m ne postoje). Usled te neujednačenosti u akciji »dvovršnih« štapova prvih generacija, mnogi nisu ni razmišljali o njima, već su ostajali pri klasičnim »barbel« (»mrenaroškim«) dvodelcima sa samo jednim vrhom. Međutim, nakon nekoliko godina su konstruktori našli načine da problem neusklađenosti vrhova u velikoj meri otklone upotrebom novih materijala i nešto promenjenom konstrukcijom, pa su počeli da se sve češće pojavljuju štapovi čija su oba gornja dela činila homogenu celinu sa donjim, a kod Korum Trilogy Triple Tipa, koji ću vam u nastavku ovog teksta ukratko predstaviti, takav je slučaj sa sva tri gornja segmenta... (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br. 525-)