Mnogo je situacija u kojima je dobro silikonske varalice montirati na neotežane udice, a ribolovcima je najvažnije to što su takve montaže dokazano lovne. Zato nije ni čudno što se sve više upotrebljavaju baš takvi sistemi, od kojih su neki novi, dok drugi postoje decenijama i dan-danas se koriste uz neznatne izmene u odnosu na originalnu varijantu
Džig udice sa nalivenom olovnom glavom veoma se mnogo koriste za razne varijante lova grabljivica i na silikonce i na prirodne mamce (pre svega kedere). Ali poslednjih godina se iz raznih razloga sve više upotrebljavaju različite montaže sa mamcem na neotežanoj udici i utegom koji je sa njom spojen nekom vrstom labave veze. Jedna od situacija u kojima je neki takav sistem više nego dobrodošao je ona kada malu silikonsku varalicu treba da spustimo na veliku dubinu ili bacimo veoma daleko, što je često slučaj u zimskom lovu bandara na stajaćicama.
OD PREZENTACIJA TOG TIPA već dugo je veoma popularan drop-šot, kod kog je olovo na kraju sistema, a iznad njega (na rastojanju koje može biti od 20-30 cm pa do preko metra) za istu strunu (pod uglom od oko 90 stepeni) direktno je vezana udica. Takav sistem može imati i vrlo teško olovo (pa se može baciti daleko i spustiti duboko), dok udica i varalica mogu biti sasvim mali jer uteg ne otežava ribi uzimanje mamca. Poslednjih godina se sve više širom sveta odomaćuje i u Japanu izmišljeni džika-rig (o kom smo nedavno pisali). Uteg je u ovom slučaju ispred same udice, sa kojom je spojen labavom vezom i praktično visi ispod nje, pa može (kao i kod drop-šota) biti težak koliko god nam je potrebno, jer ribi skoro nimalo ne smeta pri usisavanju varalice, niti otežava kačenje ulova, a mamac na ovakvoj montaži vrlo atraktivno radi i dok tone i kada ga podižemo ka površini i dok ga vodimo po jednom dosegnutoj dubini.
DŽIKA-RIGU JE VRLO slična čiburaška, sistem odavno nastao u Rusiji (i zapravo preteča većine tzv. fleksi-džig montaža), kod kog udicu kačimo na žičani nosač, koji potom provučemo kroz fabrički probušeno olovo, što nam omogućava da na udicu jednom namontirani mamac koristimo sa utezima najrazličitijih težina, zavisno od situacija (čiburaška se pravi u težinama od 1 g pa do više desetina grama, tako da je ovim odličnim i ekonomičnim sistemom moguće loviti sve grabljivice, na najrazličitijim vodama, na mamce i udice svih veličina). Varalica (ili prirodni mamac) montiran na udicu okačenu na čiburašku jednako izazovno radi kao na džika-rigu, a za obe pomenute montaže (kao i za drop-šot), možemo koristiti svaku udicu sa okcetom koja je dovoljno duga da nam odgovara za mamac koji želimo da koristimo i za ciljanu ribu, s tim što je kod čiburaške i džika-riga poželjno da okce bude što veće kako bi se udica slobodno kretala, dok je kod drop-šota to potpuno nevažno, jer je udica čvorom tako stegnuta za strunu (najčešće najlon ili fluorokarbon) da ne može (i ne treba) da se pomera.
PRE NEKOLIKO SEZONA su japanski ribolovci (koji s razlogom važe za velike inovatore u ribolovu, a pre svega u varaličarenju) izmislili jednu novu montažu, nazvanu tokio-rig. Kod nje je između udice i utega, koji se nalazi ispod nje, veza labava, kao kod džika-riga, ali je otežanje odmaknuto... (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br. 527-)