Si­li­kon­ske gla­vi­nja­re su već de­se­tak go­di­na je­dan od naj­če­šće ko­ri­šće­nih ve­štač­kih ma­ma­ca na na­šim vo­da­ma jer su vr­lo lov­ne, pri­men­lji­ve na ra­znim te­re­nim i za sve gra­blji­vi­ce, a ni­su pre­sku­pe. Njih li­je ve­li­ki broj ma­lih pro­iz­vo­đa­ča, od ko­jih mno­gi to ra­de u gip­sa­nim ka­lu­pi­ma ko­ji se pra­ve pri­lič­no la­ko i od svi­ma do­stup­nog a jef­ti­nog ma­te­ri­ja­la

 

Si­li­kon­ske gla­vi­nja­re u Sr­bi­ji pro­iz­vo­di vi­še de­se­ti­na ri­bo­lo­va­ca, od ko­jih do­du­še tek ne­ko­li­ci­na ra­di pot­pu­no pro­fe­si­o­nal­no i u ve­li­kim se­ri­ja­ma. Osta­li su ma­li pro­iz­vo­đa­či, ko­ji te va­ra­li­ce ve­ći­nom li­ju ka­ko bi ne­što ušte­de­li i do­pu­ni­li pri­ho­de ta­ko što će pro­da­va­ti va­ra­li­ce na ko­je i sa­mi pe­ca­ju, ume­sto da ih ku­pu­ju. Ve­li­ka kon­ku­ren­ci­ja do­ve­la je i do sni­ža­va­nja ce­na, pa su gla­vi­nja­re od si­li­ko­na u Sr­bi­ji ne­u­po­re­di­vo jef­ti­ni­je ne­go u bi­lo ko­joj evrop­skoj ze­mlji u ko­joj se uop­šte mo­gu pro­na­ći. To me je uz či­nje­ni­cu da je u Ne­mač­koj, u ko­joj ži­vim, iz­bor si­li­kon­skih gla­vi­nja­ra ko­je se mo­gu ku­pi­ti ve­o­ma ma­li, na­ve­lo da kao i mno­gi dru­gi ri­bo­lov­ci deo slo­bod­nog vre­me­na utro­šim na na­la­že­nje na­či­na na ko­ji bih sam mo­gao da pra­vim va­ra­li­ce tog ti­pa za svo­je po­tre­be. Kao i svi osta­li, u po­čet­ku sam lu­tao, ras­pi­ti­vao se kod ko­le­ga ko­je su bi­le volj­ne da svo­ja zna­nja po­de­le, a do­sta to­ga na­u­čio sam me­to­dom po­ku­ša­ja i gre­ške. Sa­da mo­gu da ka­žem da sam ovla­dao ce­lim pro­ce­som i da sam u sta­nju da br­zo i bez pro­ble­ma na­pra­vim mo­dlu za sa­vi­ja­nje ži­ce, ka­lu­pe za li­ve­nje olo­va i gla­vi­nja­ra i da iz­li­ve­nu va­ra­li­cu obo­jim a da ona osim što iz­gle­da ona­ko ka­ko ja že­lim još i le­po ra­di i da­je ri­bu. Pro­ba­ću da vam tek­sto­vi­ma u ovom i na­red­nom bro­ju pre­ne­sem glav­ne in­for­ma­ci­je po­treb­ne da i sa­mi mo­že­te da to ura­di­te, a ako bu­de bi­lo pi­ta­nja u ve­zi s ne­kim ne­ja­sno­ća­ma, na njih će­mo od­go­vo­ri­ti u po­seb­nom pri­lo­gu.

Za po­če­tak, tj. za iz­ra­du ka­lu­pa u kom će­mo li­ti gla­vi­nja­re, po­treb­ni su nam: 1. čvr­sta i rav­na pod­lo­ga, po­put do­volj­no ve­li­kog ko­ma­da la­mi­na­ta; 2. Osam le­tvi­ca za ra­mo­ve u ko­ji­ma će­mo li­ti ka­lu­pe – one tre­ba da su de­blji­ne 2 cm i ši­ri­ne oko 6 cm, du­gih to­li­ko da sa sva­ke stra­ne mo­de­la za ko­ji li­je­mo ka­lup osta­nu naj­ma­nje po 2 cm; 3. dve po­su­de sa mi­li­li­tar­skom ska­lom; 4. ku­hinj­ska va­ga; 5. ruč­ni mik­ser; 6. po­li­mer­na (mo­de­lar­ska) gli­na; 7. gips (naj­bo­lje tzv. ke­ra­mi­čar­ski, ko­ji na­kon su­še­nja vi­še uop­šte ne upi­ja vla­gu); 8. dve pla­stič­ne ku­gli­ce ili ma­la kli­ke­ra. (-Ceo tekst mo­že­te pro­či­ta­ti u Ri­bo­lo­vu br. 536-)