Koliko god varalica da imaju u kolekciji i da nose na vodu, ribolovci, ili bar većina njih, iskustveno odaberu manji broj favorita, u koje imaju najveće poverenje. Njih skoro uvek bacaju najduže, a posebno ih forsiraju na najizglednijim mestima, u udarno vreme. Naš svestrani saradnik otvorio je za čitaoce Ribolova svoju kutiju sa omiljenim modelima za lov bandara, smuđa i bucova u ovom delu sezone
Druga polovina zime nije nimalo lak period za varaličarenje na našim vodama. Neke grabljivice se mreste i time su prevashodno okupirane, a ujedno su u zabrani (pastrmka i štuka), dok se druge spremaju za mrest (smuđ, bandar, bucov). Uz to su u hladnoj vodi po pravilu sve trome, odnosno nezainteresovane za iole veću jurnjavu za plenom. Zbog svega toga ih nije lako ni pronaći niti navesti da uzmu ponuđeni im veštački mamac, pogotovo ako je voda još i bistra, a to je sasvim normalno kada nema algi koje bi je mutile, naravno ukoliko ne padne neka veća kiša ili ne dođe do topljenja snega. No to što nešto nije lako istovremeno znači da nije i nemoguće, a svako od nas koji varaličarimo ima i u ovom periodu neke adute koji su mu prvi izbor za grabljivice koje najradije juri. Evo moje male zimske »top-liste« varalica za bandara, smuđa i bucova.
BANDAR (GRGEČ) SE U OVOM DELU sezone ponaša na prilično nezgodan način za nas koji želimo da ga lovimo. Kreće se u jatima, ali nije naročito zainteresovan za hranu, pogotovo ne za onu koja mu je eventualno dostupna uz iole veći utrošak energije, pa traži vrlo sporu prezentaciju varalica i male zalogaje. Zato ga zimi uglavnom lovim drop-šot tehnikom, i to na tzv. neaktivne »gumice« (tj. na silikonske varalice koje imaju jedva primetnu vibraciju) ili na sasvim male šedove, po pravilu duge tek do 4 cm, kao i na gumene »kreature« (razne male imitacije račića i nimfi), koje takođe, pri sporom vođenju, zanemarljivo malo vibriraju, ali svojim pokretanjem i siluetom ipak provociraju male prugaste predatore na napad. Tri moja favorita za zimsko »bandarisanje« su:
- Crazy Gish Glider od 5,5 cm – ovaj »neaktivni« silikonac namenjen je izvorno za drop-šot tehniku, ali se može montirati i na običnu džig udicu sa nalivenom olovnom glavom. U ovom periodu ga ja koristim samo za drop-šot, s tim što nastojim da ga podstičem na »podrhtavanje« u mestu, praveći pritom između dva »titranja« vrlo dugačke pauze (koje mogu potrajati i po desetak sekundi), jer upravo ta izrazito spora prezentacija neretko bude najefikasnija.
- Crazy Fish Polaris od 4 cm – i ovo je neaktivna gumica, ali za razliku od Glidera nju u ovom periodu češće koristim namontiranu na običnu džig glavu, i to samo ukoliko primetim da je bandar »prilepljen« za dno, tj. da neće da se sa njega digne ni dvadesetak centimetara da bi nešto čalabrcnuo... (Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br. 604-)