Savremeni ribolov sistemima s hranilicom i fider štapovima postavlja prilično zahtevne zadatke pred mašinice. Ako je fider štap duša ove tehnike, nije preterano reći da je mašinica njeno srce. Imajući u vidu »kilometražu« koju treba »preći«, kao i teret koji treba bacati i vući (a on može imati od oko 10 do 150 grama, pa čak i više), jasno je da ovaj deo pribora mora da bude i kvalitetan i pažljivo odabran
U ovom nastavku feljtona ukazaću na osnovne karakteristike koje čekrk namenjen fider ribolovu treba da ima i na kriterijume za odabir odgovarajuće mašinice za fider štapove.
PRVA VAŽNA STVAR JE VELIČINA. Suviše mala mašinica zadavaće vam probleme pri zabacivanju (njom ćete teško moći da plasirate hranilicu i mamac na veće daljine), zatim pri vađenju sistema (trebaće vam mnogo okretaja ručice zbog male dužine strune koju čerk s malim kalemom namota jednim okretom), pa i pri borbi s većim ribama, jer vučna snaga mehanizma zavisi direktno od veličine zupčanika, a i zaustavna snaga kočnice malih čekrka nije velika. S druge strane, prevelika mašinica je nezgrapna, teška i vrlo verovatno neće biti u dobrom balansu sa štapom, pa će se ribolovac umarati koristeći je, što za posledicu često ima pad koncentracije, slabu realizaciju i mali procenat izvađenih riba. Uz to, na veliku špulnu staje mnogo strune, što komplikuje njeno punjenje jer moramo ili staviti podlošku ili namotati mnogo najlona (odnosno pletenice) na koji pecamo, a čiji če najveći deo samo popunjavati kalem.
Kada se u vidu ima sve navedeno, načelnu preporuku nije teško dati. Za lagani fider ribolov na onim našim stajaćim vodama na kojima se ne zabacuje suviše daleko i ne koriste velike hranilice (tj, one teže od pedesetak grama) i gde se ne pecaju veliki šarani ili amuri, odgovarajuće će biti mašinice veličine 3.000 ili 4.000 po Shimanu, tj. kapaciteta 100 m najlona prečnika 0,30 odnosno 0,40 mm.
Za ribolov na velikim rekama, na ribnjacima ali i na velikim »otvorenim« stajaćicama na kojima se love krupne ribe ili su potrebni izrazito daleki zabačaji (od 60 pa do 100 m, a u ekstremnim situacijama i više), pa se koriste teške hranilice odnosno osnovna struna većeg prečnika, treba birati jače i veće mašinice – veličine 5.000 ili 6.000 po Shimanu (dakle one na čiji kalem staje 100 m najlona debljine 0,50 odnosno 0,60 mm, što znači da ćemo imati dovoljno tanje strune na kalemu čak i ako nam velika riba udari na daljini punog izbačaja i onda krene da se dodatno odmiče od nas tokom borbe).
ŠPULNA JE VEOMA BITAN deo mašinice i često je ogledalo njenog kvaliteta i upotrebne vrednosti. Važno je da bude trajna i precizno izrađena kako bi lepo ležala na osovini, a i da bi »pakovanje« strune na nju bilo što bolje (naravno, to u većoj meri zavisi od drugih faktora – primenjenog sistema slaganja strune, balansiranosti rotora, te kvaliteta i utegnutosti celog pogonskog mehanizma itd.). Uz mnoge mašinice dobijaju se dodatne (rezervne) podloške za špulnu, koje se navlače na osovinu, a njihovim dodavanjem odnosno skidanjem onih fabrički postavljenih možemo promeniti način slaganja (ukoliko se struna, primera radi, nagomilava na donjem delu špulne, onda skidamo podloške).
Uz mašinice za fider često se dobija i rezervna špulna. Čak je i kod jeftinijih modela bar osnovna špulna najčešće od metala, ali je rezervna kod takvih čekrka po pravilu od karbona (plastike), dok je kod mnogih skupljih mašinica (premda ne kod svih) i ona metalna. Načelno i plastična špulna može biti sasvim upotrebljiva ako je napravljena precizno i od kvalitetnog (robusnog) materijala. Ukoliko za fider koristite mašinicu sa dva kalema, od kojih je samo jedan metalni, a pecate i na upredenu strunu i na najlon, pletenica neka vam bude na metalnoj špulni.
Za manje zahtevne varijante fider ribolova, za koje su odgovarajuće mašinice veličine 3.000 ili 4.000, sve više se koriste modeli koji imaju bar jednu plitku špulnu (tzv. meč tipa), na koju staje 100-150 m najlona prečnika 0,18–0,20 mm. To omogućava da kalem do vrha napunimo strunom na koju pecamo (bez »podloške«), što po pravilu donosi bolje slaganje, a to znači i dalje, lakše i preciznije zabacivanje.
BRZINA MAŠINICE IZRAŽENA JE PRENOSNIM odnosom, koji pokazuje koliko punih krugova rotor napravi pri jednom okretu ručice čekrka za 360 stepeni (npr. 4,5: 1, 5:1, 6:1...). Što je prenos brži, snaga čekrka je manja, jer zupčanik ima više zuba, koji su onda neminovno manjih dimenzija, pa stoga i slabiji. Standardnom brzinom, koja predstavlja opšte prihvaćeni načelno optimalni kompromis između snage i brzine, već duže vreme smatra se 5:1, a većina fideraša koji prednost daju snazi kad god mogu opredeljuju se za čekrke... (-Ceo tekst možete pročitati u listu Ribolov br. 605-)