En­tu­zi­ja­sti ši­rom Sr­bi­je u po­sled­nje vre­me or­ga­ni­zu­ju sve če­šće ma­le ško­le ri­bo­lo­va i re­vi­jal­na tak­mi­če­nja za de­cu, u na­sto­ja­nju da naj­mla­đe ani­mi­ra­ju da se ba­ve ri­bo­lo­vom. Ko­ri­sni­ci ri­bar­skih pod­ruč­ja, s dru­ge stra­ne, po­či­nju da shva­ta­ju da je za njih pro­blem to što me­đu kup­ci­ma do­zvo­la pro­cen­tu­al­no ima sve vi­še sta­ri­jih od 65 go­di­na, ko­ji ima­ju pra­vo na upo­la jef­ti­ni­ju do­zvo­lu od se­ni­o­ra, ko­jih opet pro­cen­tu­al­no ima sve ma­nje, jer je na vo­da­ma vr­lo ma­lo mla­dih iz či­jih bi re­do­va ti se­ni­o­ri do­la­zi­li. Ka­ko smo do to­ga do­šli i ima li re­še­nja?

Ne­ko­li­ko ne­de­lja pre iz­la­ska ovog bro­ja Ri­bo­lo­va vo­dio sam ve­o­ma dug te­le­fon­ski raz­go­vor s čel­nim čo­ve­kom fir­me ko­ja već vi­še od de­ce­ni­je ga­zdu­je jed­nim ri­bar­skim pod­ruč­jem i s ko­jim vr­lo ra­do ne­ko­li­ko pu­ta go­di­šnje raz­me­nim in­for­ma­ci­je i sta­vo­ve. Pri­tom o ne­kim pi­ta­nji­ma mi­sli­mo isto, a o ne­kim sa­svim raz­li­či­to. Pri­me­ra ra­di, kao što sam u vi­še na­vra­ta na­pi­sao, ja sma­tram da je ce­na ri­bo­lov­nih do­zvo­la i pre po­sled­njeg po­sku­plje­nja bi­la pre­ve­li­ka u od­no­su na to ka­ko se ve­ći­na vo­da ču­va i ka­kve su mo­guć­no­sti za ri­bo­lov na nji­ma. To je po mom mi­šlje­nju pre sve­ga po­sle­di­ca ne­ra­ci­o­nal­nog i ne­lo­gič­nog si­ste­ma ku­po­vi­ne go­di­šnjih ri­bo­lov­ni­ca po me­stu pre­bi­va­li­šta, a dnev­nih i ne­delj­nih po me­stu pe­ca­nja, či­me se fa­vo­ri­zu­ju lo­ši ko­ri­sni­ci u od­no­su na do­bre, jer broj­ni ri­bo­lov­ci ku­pu­ju do­zvo­lu ta­mo gde je­di­no mo­gu, a on­da s tom do­zvo­lom idu da­le­ko od pod­ruč­ja na kom ži­ve i pe­ca­ju ta­mo gde ima ri­be, ne osta­vlja­ju­ći ni di­na­ra onom či­jim je do­ma­ćin­skim ga­zdo­va­njem ta­kva si­tu­a­ci­ja stvo­re­na.

S DRU­GE STRA­NE, MOJ sa­go­vor­nik, ko­ji upra­vlja pod­ruč­jem na kom mal­te­ne i ne­ma vo­da na ko­ji­ma se mo­že uspe­šno pe­ca­ti pre­ko ce­le go­di­ne, pa mno­gi ri­bo­lov­ci u hlad­ni­jem pe­ri­o­du pro­sto ju­ri­ša­ju na zi­mov­ni­ke da bi be­lom ri­bom pu­ni­li za­mr­zi­va­če, sma­tra da je si­stem ka­kav ima­mo od 2009. go­di­ne je­di­no mo­guć, jer bi bez nje­ga či­ta­va pod­ruč­ja osta­la bez ika­kve kon­tro­le. To nje­go­vo mi­šlje­nje za me­ne ni­je no­vo, pa sto­ga ni iz­ne­na­đu­ju­će, ali pri­zna­jem da sam bio iskre­no za­ču­đen ka­da mi je re­kao da ni po­sled­nje po­sku­plje­nje ni­je do­volj­no i da će uko­li­ko ce­ne do­zvo­la ne na­sta­ve da ra­stu sva­ke go­di­ne ču­va­nje bi­ti sve go­re. Na­rav­no, usle­di­lo je po­ja­šnje­nje, ko­je i ni­je ne­lo­gič­no – da se pri­ho­di ko­ri­sni­ka ri­bar­skih pod­ruč­ja u Sr­bi­ji iz go­di­ne u go­di­nu sma­nju­ju ne sa­mo zbog ne­ga­tiv­nog pri­rod­nog pri­ra­šta­ja (tj. zbog to­ga što broj sta­nov­ni­ka na­še ze­mlje već ne­ko vre­me opa­da za  ne­ko­li­ko de­se­ti­na hi­lja­da go­di­šnje, pa pro­por­ci­o­nal­no opa­da i broj pro­da­tih ri­bo­lov­nih do­zvo­la) već i za­to što se pro­seč­na sta­rost ri­bo­lo­va­ca br­zo po­ve­ća­va. To za po­sle­di­cu ima da u sve ma­njoj ri­bo­lo­vač­koj po­pu­la­ci­ji sra­zmer­no ra­ste broj pe­ca­ro­ša od 65 go­di­na i sta­ri­jih, ko­ji ima­ju pra­vo na ku­po­vi­nu do­zvo­le upo­la jef­ti­ni­je od se­ni­or­ske, dok se pro­por­ci­o­nal­no sma­nju­je udeo ku­pa­ca se­ni­or­skih do­zvo­la (od 9.000 din.), a to po­ve­ća­va­nje ude­la jef­ti­ni­jih ri­bo­lov­ni­ca, na­rav­no, zna­či ma­nji pri­hod za ko­ri­sni­ke.

ME­ĐU­TIM, NE TRE­BA BI­TI NA­RO­ČI­TO pro­nic­ljiv pa shva­ti­ti da je ta­kva si­tu­a­ci­ja, osim ni­zom okol­no­sti na ko­je ni­su mo­gli zna­čaj­ni­je uti­ca­ti ni oni ko­ji­ma je ri­bo­lov ho­bi a ni oni ko­ji­ma je po­sao (opa­da­nje in­te­re­so­va­nja za ak­tiv­no­sti ko­je se od­vi­ja­ju na otvo­re­nom pro­sto­ru, ma­njak slo­bod­nog vre­me­na itd.), iza­zva­na i ti­me što se u na­šoj ze­mlji, da bu­de­mo po­šte­ni, ni­ko ni­je ni­ka­da iole ozbilj­no i si­ste­ma­tič­no ba­vio pri­vla­če­njem no­vih ri­bo­lo­va­ca svih uz­ra­sta a pre sve­ga mla­dih. Dok se u ne­kim dr­ža­va­ma u ko­ji­ma po­sto­ji raz­vi­je­ni­ja svest o to­me ko­li­ko je va­žno da se što vi­še lju­di ba­vi ri­bo­lo­vom ta ak­tiv­nost na­la­zi i u škol­skim pro­gra­mi­ma, a na opa­da­nje bro­ja pro­da­tih do­zvo­la, po­ve­ća­nje sta­ro­sti pro­seč­nog ri­bo­lov­ca i sma­nje­nje ude­la mla­dih me­đu ak­tiv­nim pe­ca­ro­ši­ma se re­a­gu­je ko­lek­tiv­nom uz­bu­nom,  pra­vlje­njem na­ci­o­nal­ne stra­te­gi­je za pro­me­nu ta­kve si­tu­a­ci­je i for­mi­ra­njem struč­nih ti­mo­va ko­ji se ti­me ba­ve, kod nas ni­čeg slič­nog ne­ma ni u tra­go­vi­ma. Bez pre­te­ri­va­nja se mo­že re­ći da je u Sr­bi­ji, na­su­prot to­me, ne­ka­ko spon­ta­no pre­o­vla­da­lo mi­šlje­nje da na oma­so­vlje­nju ri­bo­lo­vač­ke po­pu­la­ci­je ne tre­ba ni­šta po­seb­no ra­di­ti jer je do­volj­no da tr­gov­ci i pro­iz­vo­đa­či re­kla­mi­ra­ju pri­bor za ri­bo­lov a da dr­ža­va ima ne­ka­kav si­stem upra­vlja­nja ri­bo­lov­nim vo­da­ma pa da lju­di ma­sov­no hr­le na pe­ca­nje i od mla­do­sti do po­znih go­di­na ili do kra­ja ži­vo­ta deo svog vre­me­na i nov­ca odva­ja­ju za ba­vlje­nje ovim ho­bi­jem... Što je, na­rav­no, ve­o­ma da­le­ko od isti­ne, a po­sle­di­ce to­ga la­ko su vi­dlji­ve kroz sve ma­nji broj de­ce i mla­dih ne sa­mo na tak­mi­če­nji­ma već i u re­kre­a­tiv­nom ri­bo­lo­vu i iz­ra­že­ne kroz sve uče­sta­li­je va­pa­je sta­ri­jih ri­bo­lo­va­ca ko­ji tra­že da im se po­mog­ne da mla­de na ne­ki efi­ka­san na­čin, ko­ji oni ne zna­ju, »odvo­je od mo­bil­nih te­le­fo­na i ra­ču­na­ra« i pri­vo­le da iz za­tvo­re­nih pro­sto­ra iza­đu u pri­ro­du i na vo­du.

DA I TE KA­KO IMA LJU­DI sve­snih po­tre­be da se na pod­mla­đi­va­nju na­še dru­štve­ne gru­pe ozbilj­no po­ra­di go­vo­ri nam i to što je u ne­de­lju 19. ma­ja, ka­da smo pri­vo­di­li kra­ju rad na ovom bro­ju Ri­bo­lo­va, u Siv­cu odr­ža­no ma­sov­no i do­bro osmi­šlje­no va­ra­li­čar­sko tak­mi­če­nje za de­cu u or­ga­ni­za­ci­ji si­vač­kog RVK Bas, kom je pret­ho­di­la dan ra­ni­je odr­ža­na ško­la va­ra­li­ča­re­nja za de­cu, kao i to što su se istog da­na po­ja­vi­li po­zi­vi za »edu­ka­tiv­na tak­mi­če­nja« za naj­mla­đe ri­bo­lov­ce iz Obre­nov­ca i Ni­ša.

Na­rav­no, u ru­bri­ci »14 da­na« (str. 19–23) ob­ja­vlju­je­mo i iz­ve­štaj iz Siv­ca i po­zi­ve za uče­stvo­va­nje na dve­ma po­me­nu­tim ma­ni­fe­sta­ci­ja­ma, a pro­sto­ra za ta­kve ini­ci­ja­ti­ve ne­pro­fit­nog i edu­ka­tiv­nog ti­pa i ubu­du­će će bi­ti i u štam­pa­nom iz­da­nju na­šeg li­sta i na saj­tu www.li­stri­bo­lov.co.rs i u svim po­ve­za­nim elek­tron­skim me­di­ji­ma (na Fej­sbuk stra­ni­ci List Ri­bo­lov Plus i u isto­i­me­noj Fej­sbuk gru­pi). Ali is­ku­stvo iz po­sled­njih če­tvrt ve­ka, to­kom ko­jih ni­je manj­ka­lo do­bre vo­lje kod po­je­di­na­ca, pa ni ener­gi­je da se ne­što po­ku­ša, ali je­ste si­ste­ma­tič­no­sti i du­go­roč­ni­je po­dr­ške tzv. ši­re dru­štve­ne za­jed­ni­ce i za­in­te­re­so­va­nih stra­na (od re­sor­nog mi­ni­star­stva i po­kra­jin­skog se­kre­ta­ri­ja­ta do ve­ći­ne ko­ri­sni­ka ri­bar­skih pod­ruč­ja, tr­go­va­ca i pro­iz­vo­đa­ča), pro­sto me pri­mo­ra­va da za­klju­čim ovaj tekst kon­sta­ta­ci­jom da je kraj­nje vre­me da oma­so­vlje­njem i pod­mla­đi­va­njem ri­bo­lo­va u Sr­bi­ji poč­ne­mo da se ba­vi­mo mno­go osmi­šlje­ni­je, is­traj­ni­je i te­melj­ni­je ne­go do sa­da.

TO PRE SVE­GA ZAH­TE­VA ne­u­po­re­di­vo bo­lje ču­va­nje ri­bo­lov­nih vo­da od ri­bo­kra­đe, pre­ko­mer­nog iz­lo­va i za­ga­đi­va­nja, ka­ko bi oni ko­je na­go­vo­ri­mo da se oku­ša­ju u pe­ca­nju mo­gli da ose­te bar deo za­do­volj­stva ko­je je nas mo­ti­vi­sa­lo da poč­ne­mo da pe­ca­mo, na­sta­vi­mo da se ba­vi­mo ri­bo­lo­vom i po­že­li­mo da sa­da mla­đi­ma pri­bli­ži­mo le­po­te na­šeg ho­bi­ja. A za to za­do­volj­stvo, da bu­de­mo su­ro­vo is­kre­ni, po­sto­ji je­dan neo­p­ho­dan pred­u­slov – da po­čet­ni­ci­ma pe­ca­nje bu­de za­ni­mlji­vo – za šta je opet po­treb­no da mo­gu da sa svo­jim skrom­nim zna­njem u pr­vim po­ku­ša­ji­ma, uz po­moć is­ku­sni­jih, upe­ca­ju do­volj­no ri­ba da po­že­le da to već za ko­ji dan po­no­ve. Ko­li­ko je to mo­gu­će na ve­ći­ni na­ših »otvo­re­nih« vo­da si­gu­ran sam da zna­te i bez me­ne. (-Te­kst ori­gi­nal­no ob­ja­vljen u Ri­bo­lo­vu br. 611-)