I kada riba nije najzainteresovanija za jelo a mesto koje nam je na raspolaganju ne liči na idealno, uz malo truda i eskperimentisanja često se može naći dobitna kombinacija i uspešno pecati, kao što su naš izveštač iz Kovina i njegov sin nedavno pokazali u Deliblatu
U maju većina ciprinida na našim vodama šaranskog regiona ulazi u tršćake, kubike i druge plitke zone s toplom vodom, kako zbog mresta tako i zbog potrage za hranom. Zato u ovom periodu često idem na jezero Kraljevac u banatskom selu Deliblato (udaljenom tridesetak kilometara od Pančeva a 12 od Kovina), koje obiluje baš takvim zonama. Ta akumulacija nalazi se u sklopu specijalnog rezervata prirode ukupne površine 264 hektara, a osim po raznolikom i bogatom ribljem fondu, o kom se stara lokalno udruženje Deliblatsko jezero, poznata je i po plutajućim tresetnim ostrvima, od kojih je najveće površine čak 2 hektara.
KRAJEM PRVE DEKADE MAJA na Kraljevac sam se zaputio sa sinom Vukom (14), koji uspešno peca raznim tehnikama i često mi pravi društvo na vodi. Obišli smo nekoliko plićih pozicija s dosta vegetacije, za koje smo znali da su u ovom periodu potencijalno vrlo izgledne, ali ni na jednoj nismo našli slobodno mesto. Zato smo »u hodu« promenili plan i otišli na deo jezera koji domaći ribolovci zovu Kaldrma i gde se često održavaju takmičenja. To je lako pristupačan potes sa prilično ravnom obalom i dosta ujednačenom dubinom, pritom uglavnom nešto većom od one koju smo smatrali idealnom za ovaj period, te prilično čistog dna – bez mnogo zakački i vegetacije. Sve u svemu, to je znatno drugačiji teren od onog kakav smo isprva tražili, ali iz ranijih poseta znamo da i tu ima plićaka, tj. nekih delova s dubinom od oko 1 m, te smo rešili da njih forsiramo u nadi da će tu biti riba koje smo planirali da pecamo.
ČIM SMO KONAČNO NAŠLI MESTO, dali smo se na pripremu štapova – za svakog po dva, jer smo unapred odlučili da obojica istovremeno pecamo i klasičnim fiderom (s kaveznom hranilicom i najlonskim predvezom) i metod pristupom (s hranilicom metod-fider tipa, kratkim predvezom od upredene strune i udicom blago utisnutom u primamu).
Ovog puta koristili smo našu hranu Borza Fishing Feeder Vanila, napravljenu od nekoliko vrsta mlevenih žitarica pomešanih u odnosu koji se prethodnih godina pokazao kao privlačan za babušku. Kavezne hranilice s otežanjem od 30 g smo postavili na klizeće nosače, a ispod njih na oba štapa namenjena za ovu tehniku navezali tridesetak centimetara duge predveze s udicom veličine 14, na koju smo kačili »koktel« od tanke crvene glistice i jednog mesnog crva.
Metod sisteme smo napravili tako što smo 40 g teške hranilice s ravnim dnom fiksno postavili, a ispod njih navezali 10 cm duge predveze od upredene strune s udicama veličine 10, ispod kojih je bio »trn«, a na njega smo za početak okačili po jedan Smoke pop-ap prečnika 8 mm, i to s aromom ananasa.
OBOJICA SMO »METOD« ŠTAPOVE nakon prvog zabačaja ostavili da »čekaju« ribu, dok smo sisteme s »kavezima« vadili otprilike na pet minuta, naravno pritom svaki put dopunjujući hranilice kako bismo formirali aktivna hranilišta, i to na daljini od dvadesetak metara, gde je dubina bila oko 1 m i gde je prema našim očekivanjima moglo biti dešavanja.
Prvi konkretniji udarac imao sam na štap s metod-hranilicom... (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br. 611-)