Bandar (grgeč) ima velike oči i velika usta. Te dve jednostavne činjenice nedvosmisleno nam govore da je ta riba grabljivac koji se velikim delom oslanja na svoj odličan vid da bi pronašao plen i uhvatio ga. Kao i ostali riblji predatori, kada dovoljno poraste, i on se pretežno hrani jedinkama sitnih vrsta ribe ili mlađi onih krupnijih. A da bismo ga uspešno pecali, podjednako je važno da što više znamo o tome čime se hrani i kada, gde i kako lovi
Nesporno je i poznato svim iole iskusnijim ribolovcima koji ciljano pecaju ovu vrstu, sve popularniju širom Evrope pa i kod nas, da se veliki bandari intenzivno hrane kada je svetlo slabo. Naravno, to nameće pitanje da li oni vide bolje nego ribe koje su njihov potencijalni plen. Kao što možete pretpostaviti, odgovor je pozitivan, jer vrsta koja se u velikoj meri u lovu oslanja na vid mora imati oči dobro prilagođene (i) slabim svetlosnim uslovima, ali to nije jedini razlog što se prugasti proždrljivac u tim delovima dana posebno posvećuje lovu.
U PERIODU JAKOG DNEVNOG svetla, tj. od momenta kada se sasvim razdani pa do sumraka, u bistroj vodi bandari traže mesta na kojima imaju i zaklon (kako bi bili što manje primetni i za veće predatore i za sitnu ribu) i senku, tj. slabije svetlo. Zato ih u tom delu dana nalazimo u gustoj vegetaciji (ispod lokvanja, u visokoj travi), kao i ispod debala oborenih u vodu, potkopanih obala, molova, splavova itd. – svi objekti u vodi pružaju im mogućnost da krećući se uz njih, kako se sunce pomera, dugo ostaju u senci.
A to je za njih vrlo važno iz razloga koji i mi možemo lako razumeti, jer njihove oči funkcionišu vrlo slično našima, pa iz senke u kojoj su smešteni, tj. iz mračnijeg dela svoje životne sredine, mogu bez naprezanja dobro videti sve što je na suncu (tj. direktno izloženo sunčevoj svetlosti), dok su sami teško primetni za sitnu ribu koja iz osvetljenog dela vode gleda u onaj senoviti (po nekim podacima, gledajući iz senke prema svetlu riba jasno vidi objekte na oko 2,5 puta većoj daljini nego kada gleda iz svetla u senku). Ujedno nam ovo objašnjava zašto se jata sitne ribe po pravilu drže čistih zona, tj. nastoje da ne prilaze previše preprekama: instinkt im govori da se nikad ne zna šta ih iz mraka može vrebati i napasti.
NARAVNO, GRGEČI U SUMRAK I SVITANJE, kada vrste koje vide slabije od njih imaju probleme sa uočavanjem opasnosti, izlaze iz zaklona i koriste prednost koju im razvijeno čulo vida pruža da... (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br. 612-)