Svestrani ribolovac do detalja objašnjava sve ono što treba znati i raditi da bi se na ravničarskim rekama uspešno pecala riba za koju se ne tako davno smatralo da ju je nemoguće uhvatiti na udicu
U poslednjih nekoliko godina, s ogromnim porastom populacije tolstolobika u našim vodama, povećava se i broj ribolovaca koji ciljano love tu veliku i vrlo borbenu vrstu iz porodice ciprinida. Nekada je lov te ribe udicom za usta bio znatno komplikovaniji i neefikasniji nego danas, pre svega zato što s klasičnim prihranama kakve se koriste za ostale šaranske ribe nije bilo lako na hranilište privući »bika« i zadržati ga na njemu dovoljno dugo da on usisavajući primamu uzme i udicu. Srećom, sve je to postalo mnogo jednostavnije otkako su se na mađarskom tržištu pojavile »tehnoplankton tablete« – tvrdo peletirana primama koja se montira na specijalni žičani nosač i u vodi polako otapa, praveći »maglu«, koju tolstolobici svih veličina rado usisavaju, pri čemu im u usta uleti i udica. Na stajaćicama i sasvim sporim tekućim vodama (kao što su vojvođanski kanali) uglavnom se peca s plovkom (tj. velikim »balerinama« kakve se koriste i za lov štuke i soma na kedera), a na rekama dubinskim metodom, što nam omogućava da istovremeno zabacimo do tri sistema, koji se uz dobro odabrano otežanje na dnu neće pomerati dok riba ne uzme udicu, pa nema rizika od mršenja i nećemo biti pod pritiskom da ih svaki čas vadimo i prezabacujemo.
Naravno, i na rekama je u nekim situacijama i na nekim pozicijama moguće pecati »bika« na plovak (kada je tok veoma spor i vodostaj nizak), ali je za tekuću vodu, ukupno uzev, dubinski sistem ipak neuporedivo praktičniji i mnogo se češće koristi. A kako već neko vreme uz ostale ciprinide sa svojim prijateljima dosta pecam i tolstolobika i pravim »tablete« koje su se dobro pokazale, prihvatio sam s velikim zadovoljstvom predlog glavnog urednika Ribolova da u ime ekipe Pecanje u pokušaju napravim ovaj prilog u formi preporuka namenjenih kolegama koje su nedavno počele da love »bika« na »tehnoplankton tablete« ili tek planiraju da se narednih nedelja i meseci okušaju u ovoj zanimljivoj i potencijalno veoma efikasnoj disciplini, koja se na našim ravničarskim rekama može uspešno upražnjavati otprilike od juna do novembra.
MESTO. Tolstolobik ne voli brzu vodu i maticu te u njoj provodi malo vremena – samo ako baš mora. Obično se kreće bliže obali i u sporijoj vodi, pa ga tu i treba tražiti. Ali ukoliko je uz obalu plićak (tj. ako je dubina manja od oko 1 m), ne treba ga očekivati – eventualno se tu nađe poneki komad, u prolazu. Po mom iskustvu, najbolji tereni za lov ove ribe na rekama su oni sa strmo odsečenom obalom, gde se dubina praktično spušta do 3-4-5 metara.
POČETNO HRANJENJE. Kada pronađemo odgovarajuće mesto, odmah treba da bacimo nekoliko »tableta« tu gde planiramo da zabacimo. Količina nije striktno određena, tj. zavisi od naše procene; primera radi, ja najčešće bacim od tri do sedam komada. Polako se otapajući, te »tablete« u vodi prave maglu, koja tolstolobike... (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br. 613-)