To što nas na vodi koju dobro poznajemo dočeka situacija kakvoj se nismo nadali i zbog koje u hodu moramo da menjamo ceo pažljivo osmišljeni pristup ne mora nužno značiti da ćemo kući otići nezadovoljni nakon višesatnog uzaludnog čekanja na trzaj
Ako želimo uspešno da pecamo, nešto što se podrazumeva jeste dobra priprema, tj. dobar plan, koji uključuje logičan i uslovima (sezoni i hidrološkoj situaciji) primeren izbor terena i konkretnog mesta na njemu, zatim vremena i načina ribolova, te pribora, primame, mamaca i još koječega. Ali čak i ako svemu tome posvetimo pažnju i svojski se potrudimo, često ipak ne pođe i ne prođe sve onako kako smo smislili. Zato izreku »Čovek planira, Bog se smeje« i smatram jednom od najmudrijih za koje sam čuo. Da li će se ostvariti ono što smo zamislili, veoma često, u životu pa i u ribolovu, zavisi od mnogih činilaca na koje uopšte ne možemo uticati.
DAKAKO, TO ŠTO MOŽE presudno uticati na naš uspeh u ribolovu uopšte ne mora biti delo »božje ruke«, jer više nego dovoljna zna da bude i ljudska. Tako nam se može desiti, i to iz iskustva govorim, da s prijateljem zapucamo izdaleka na Drinu, na teren na kom po pouzdanim informacijama »ubijaju plotica i skobalj«, da bi u jednom trenutku prst ovlašćenog zaposlenog radnika pritisnuo jedan od dugmića na kontrolnoj tabli HE Zvornik, nakon čega nama ostaje samo da nemo gledamo u reku koja više uopšte ne teče ili koja je, nasuprot tome, dobrano prelila obalu i onemogućila nam pristup svim pozicijama sa kojih bismo mogli pecati. Naravno, kada se to meni tj. nama desilo, mi smo se okrenuli, i bez obzira na to što smo iz Beograda krenuli oko ponoći, momentalno smo promenili plan i iz Loznice se zaputili do Mačvanske Mitrovice, da probamo da iz mutne Save, na koju prethodno nismo ni pomišljali da idemo, »iščačkamo« neku zalutalu crnooku deveriku. Vrlo često se moj saputnik i sapatnik u takvim avanturama Marko Budaković i ja prisećamo takvih dogodovština i šalimo na svoj račun, a slične stvari meni su se dešavale i kojekuda drugo, recimo na Tamišu kod Tomaševca, Opova, Pančeva itd.
ALI DA BUDEM ISKREN, POSLEDNJA DVA IZLASKA na vodu pred pisanje ovog teksta nisam nešto posebno planirao. Iako sam koliko u prošlom broju pisao o neophodnosti aktivnog pristupa u fider ribolovu, zbog umora sam rešio da organizujem jedno fizički manje zahtevno pecanje i da jedan dan posvetim čekanju šarana na splavu mog prijatelja Dragana Draškića kod Umke. Namerno sam gore upotrebio (pomalo u šali, ali ne i bez doze zbilje) termin »čekanje«, jer šarandžije s razlogom često kažu da se na »divljim« vodama šaran manje peca a više čeka. Doduše, to je samo delimično tačno, jer čekanju obično prethodi priprema mesta dugotrajnim redovnim hranjenjem, sem ako se ne oslanjamo (što je ređi slučaj) na ranije iskustvo i poznavanje mikrolokacije na kojoj ćemo šarana moći da i bez hranjenja pecamo po određenom vodostaju i vremenskim uslovima, jer će ga tu biti iz nekog razloga (koji mi i ne moramo znati).
DOK JE TRAJAO LOVOSTAJ, Dragan i njegov prijatelj Gagi su ispred splava redovno bacali kukuruz i tako pripremali mesto, pa je i logično što su već prvog juna imali ulov. Narednog dana (u nedelju) Dragan je bio zauzet, ali je Gagi već u zoru sa splava zabacio svoja tri štapa. Ja sam došao znatno kasnije i opredelio se (naravno) za znatno drugačiji pristup, ali sam bio spreman i da se prilagodim Gagijevom »stilu« ako moj ne da željeni rezultat. Naime, Dragan i Gagi šarana love na prilično uobičajen način za naše reke – ne s hranilicama već sa olovima, dok za mamac koriste kuvani kukuruz ambarac, doduše ne nataknut direktno na udicu već navućen na »dlaku«. Štapove ne drže na rod-podovima, već ih postavljaju u držače zavarene za ogradu splava, ali da ne bi morali satima da gledaju u njihove vrhove, imaju elektronske signalizatore trzaja.
JA SAM SE ODLUČIO ZA DONEKLE MODIFIKOVAN fideraški pristup. Znajući da je mesto hranjeno u kontinuitetu, nisam nameravao da se zamaram čestim zabacivanjem, ali sam ipak pripremio sisteme s hranilicama, te nešto šaranske primame (Timar Mix Šaran-Babuška) i spod-miks sačinjen od mešavine kukuruza šećerca s kuvanim žitom i konopljom, koju sam prelio Maxi Baits Aktivatorom s aromom vanile. Izbacio sam na početku više hranilica sa spodom zatvorenim »čepovima« od gorepomenute brašnaste hrane, namamčio potom udice i čekao.
I po pitanju mamaca sam napravio mali odmak u odnosu na ono što koriste »domaćini« mesta, pa sam tako na »dlaku« na jednom štapu umesto ambarca montirao zrno kuvanog Cukk kukuruza, dok sam na drugom štapu imao malu šaransku udicu s »trnom«... (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br. 613-)