Jedan od najvažnijih faktora uspeha u savremenom ribolovu s hranilicom i štapovima osetljivih punih vrhova je često i izuzetno precizno zabacivanje, zahvaljujući kom privlačimo ribu na mali prostor i tu je dugo zadržavamo. Da bismo to radili na najbolji mogući način, moramo pre svega znati kako se pravilno i sigurno zabacuje, uz minimalni rizik po opremu i uz zanemarljiva odstupanja i po daljini i po pravcu
Tehnika zabacivanja u fideru u osnovi je ista kao kod klasičnog dubinskog ribolova, meč tehnike ili varaličarenja. Ipak, postoji razlika utoliko što je opterećenje pribora u odnosu na njegovu snagu ovde malo veće, budući da se često koriste štapovi vitkog blanka s osetljivim vrhom; uz to imamo u hranilici primamu koja može da ispadne ako nepravilno zabacujemo, a neretko nam je na sistemu i veoma dug predvez. Sve to zajedno nameće potrebu da budemo istvoremeno vešti i vrlo pažljivi.
PRVO O ČEMU MORAMO voditi računa jeste početni položaj štapa pri izvođenju zabačaja. Treba da ga držimo podignutog pravo ispred sebe, na »dva sata« na zamišljenom časovniku (na kom nam je oznaka za 12 sati tačno iznad glave), i to jednom rukom za gornji deo rukohvata, a drugom za kraj donjeg. Dužina osnovnog najlona od vrha štapa do prvog elementa koji ne možemo provući kroz vođice treba da bude oko 60 cm. Kada se uverimo da je sve kako treba, proveravamo da li najlon slobodno prolazi kroz sprovodnike (namotavanjem, vizuelno ili povlačenjem najlona). Ovo je neophodno učiniti, jer ukoliko se najlon obmota oko vrha a mi to ne primetimo i probamo da zabacimo, vrlo je izvesno da će doći do pucanja najlona ili do lomljenja vrha štapa.
Nakon toga otvaramo preklopnik vođice strune na mašinici rukom kojom smo pridržavali donji kraj rukohvata, a kažiprstom ruke kojom držimo gornji deo rukohvata (kod mašinice) prihvatamo i pridržavamo najlon (oni koji imaju duge prste mogu ga pridržavati i direktno na špulni kažiprstom ili srednjim prstom). Drugom rukom ponovo prihvatamo kraj donjeg dela rukohvata, pa štap pomeramo unazad, na poziciju »11 sati«, prateći pritom pogledom sistem kako ne bi došlo do mršenja elemenata ili do zapinjanja za neki deo pribora, okolno šiblje itd. U početku, dok ne savladamo tehniku zabacivanja, dozvoljeno je u ovoj fazi praviti blagi luk u stranu, ali ga tokom vežbanja treba postepeno smanjivati. Kada štap dovedemo u poziciju za zabačaj, još jednom vizuelno treba da proverimo da nije slučajno došlo do neželjenog mršenja ili zapinjanja sistema.
AKO JE SA SISTEMOM I DALJE sve u redu, umirujemo ga, pa pogled usmerimo ka tački u koju zabacujemo odnosno prema ranije odabranom »markeru« (upadljivom objektu na suprotnoj obali, koji nam služi kao orijentir po pravcu i treba da omogući da nam zabačaji budu što precizniji kako ne bismo bez potrebe širili hranilište te tako rasipali primamu na veliki prostor i razvlačili ribu umesto da je držimo grupisanu na što manjem prostoru).
Bez prevelike sile i naglog trzaja potisnemo štap napred i u momentu kada njegov vrh dođe... (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br. 613-)