Prisustvo velikih jata bucova na atipičnom mestu na sporoj ravničarskoj reci svestrani varaličar iskoristio je za izuzetno dinamičan i produktivan višednevni lov na razne veštačke mamce, od pilkera preko voblera do površinaca
Krajem leta mnoge naše stajaće i sporotekuće vode u velikoj meri osvoji sočivica, koja je ove godine posebno nabujala, između ostalog i zbog visokih temperatura u njenim staništima. Iako i ona u svetu kom pripada ima korisnu ulogu, jer je i neke ribe i barske ptice rado jedu, a i čisti vodu, vezujući nitrate i nitrite koji u nju dospevaju usled hemijskog zagađenja (iz veštačkog đubriva ali i na druge načine), mi ribolovci je baš ne volimo, jer nam može otežati pa i onemogućiti pecanje, budući da ume da prekrije i celu površinu kanala, bara, rečnih rukavaca itd., a tamo gde se nagomila može formirati praktično neprobojan debeli »tepih«. Mnogo je ima i kojekuda na Begeju, pa i nedaleko od sela Klek, u blizini čuvene prevodnice, ali tu zbog brze vode i velike količine kiseonika na malom prostoru može da bude i veoma mnogo ribe, pogotovo u ovom delu sezone, kada je drugde voda pretopla i s malo kiseonika, pa se mi ribolovci iz okoline dovijamo na razne načine kako bismo uprkos sočivici pecali.
JA NA TOM TERENU ISKLJUČIVO VARALIČARIM, a kako odlično znam koliko problema pri pecanju tom tehnikom može biti zbog vodenog bilja (pre svega sočivice, ali i drezge itd.), veoma pažljivo unapred selektujem veštačke mamce koje ću poneti, kako ne bih bespotrebno teglio ono što ne mogu da koristim, a da bih, s druge strane, imao ono što može dati ribu.
Glavninu mog arsenala za Begej kod Kleka čine varalice koje se mogu voditi po površini i tik ispod nje, a to su razni plitkoroneći vobleri, zatim plivajuće i sporotonuće »zare«, stikovi i sl., ali uvek imam pri ruci i neke koje se mogu voditi pri dnu, jer se i za njima može ukazati potreba, a nesporno su efikasne kada se s njima radi kako treba. U ovom periodu, kada se ne bacaju preteški veštački mamci, za lov bucova, smuđa i štuke najradije koristim lagani komplet, sastavljen od dvodelnog štapa Hearty Rise Rock’n’Force II 702LL, dužine 2,14 m i deklarisane težine bacanja 1,5–14 g, i čekrka Shimano Vanford C 3000, na čijoj je špulni osmonitna upredena struna debljine 0,08 mm.
ZA ZAGREVANJE, U PRVOM IZLASKU IZ nedavne serije na ovom terenu najpre sam u sporijem toku bacao metalne Tetra Jigove. Iako originalno namenjeni za morski ribolov, odlično su se pokazali i za razne slatkovodne predatore, a ja sam na njih ovog puta dobio po nekoliko bandara i sitnijih bucova.
Zatim sam prešao na površinca Jackall Riser Bait 004, konstruisanog tako da pri srednje brzom povlačenju para površinu vode, praveći trag koji ravnodušnim ne ostavlja ni bucove ni druge grabljivice, po svoj prilici zato što im se čini da to sitan keder panično »trči« po površini, nastojeći da umakne potencijalnim progoniteljima. A kada se na to dodaju povremena blaga cimanja vrha štapa, koja nateraju ovu varalicu na poskakivanje i kratko cikcak kretanje, izazovnost je još veća. Isprva se javilo nekoliko sitnijih bucova, dok su oni krupniji, kao i obično, bili znatno oprezniji i nije ih bilo lako prevariti, ali sam i u tome uspeo, pa sam zadovoljan otišao kući, unapred rešen da ne propustim priliku da na istu vodu ponovo izađem već koliko sutra.
NAREDNOG DANA PECANJE SAM započeo površincima, vođenim uz pojas nagomilane... (-Ceo tekst možete pročitati u listu Ribolov br. 620-)