Pri­su­stvo ve­li­kih ja­ta bu­co­va na ati­pič­nom me­stu na spo­roj rav­ni­čar­skoj re­ci sve­stra­ni va­ra­li­čar is­ko­ri­stio je za iz­u­zet­no di­na­mi­čan i pro­duk­ti­van vi­še­dnev­ni lov na raz­ne ve­štač­ke mam­ce, od pil­ke­ra pre­ko vo­ble­ra do po­vr­ši­na­ca

Kra­jem le­ta mno­ge na­še sta­ja­će i spo­ro­te­ku­će vo­de u ve­li­koj me­ri osvo­ji so­či­vi­ca, ko­ja je ove go­di­ne po­seb­no na­bu­ja­la, iz­me­đu osta­log i zbog vi­so­kih tem­pe­ra­tu­ra u nje­nim sta­ni­šti­ma. Iako i ona u sve­tu kom pri­pa­da ima ko­ri­snu ulo­gu, jer je i ne­ke ri­be i bar­ske pti­ce ra­do je­du, a i či­sti vo­du, ve­zu­ju­ći ni­tra­te i ni­tri­te ko­ji u nju do­spe­va­ju usled he­mij­skog za­ga­đe­nja (iz ve­štač­kog đu­bri­va ali i na dru­ge na­či­ne), mi ri­bo­lov­ci je baš ne vo­li­mo, jer nam mo­že ote­ža­ti pa i one­mo­gu­ći­ti pe­ca­nje, bu­du­ći da ume da pre­kri­je i ce­lu po­vr­ši­nu ka­na­la, ba­ra, reč­nih ru­ka­va­ca itd., a ta­mo gde se na­go­mi­la mo­že for­mi­ra­ti prak­tič­no ne­pro­bo­jan de­be­li »te­pih«. Mno­go je ima i ko­je­ku­da na Be­ge­ju, pa i ne­da­le­ko od se­la Klek, u bli­zi­ni ču­ve­ne pre­vod­ni­ce, ali tu zbog br­ze vo­de i ve­li­ke ko­li­či­ne ki­se­o­ni­ka na ma­lom  pro­sto­ru mo­že da bu­de i ve­o­ma mno­go ri­be, po­go­to­vo u ovom de­lu se­zo­ne, ka­da je dru­gde vo­da pre­to­pla i s ma­lo ki­se­o­ni­ka, pa se mi ri­bo­lov­ci iz oko­li­ne do­vi­ja­mo na raz­ne na­či­ne ka­ko bi­smo upr­kos so­či­vi­ci pe­ca­li.

JA NA TOM TE­RE­NU IS­KLJU­ČI­VO VA­RA­LI­ČA­RIM, a ka­ko od­lič­no znam ko­li­ko pro­ble­ma pri pe­ca­nju tom teh­ni­kom mo­že bi­ti zbog vo­de­nog bi­lja (pre sve­ga so­či­vi­ce, ali i dre­zge itd.), ve­o­ma pa­žlji­vo una­pred se­lek­tu­jem ve­štač­ke mam­ce ko­je ću po­ne­ti, ka­ko ne bih bes­po­treb­no te­glio ono što ne mo­gu da ko­ri­stim, a da bih, s dru­ge stra­ne, imao ono što mo­že da­ti ri­bu.

Glav­ni­nu mog ar­se­na­la za Be­gej kod Kle­ka či­ne va­ra­li­ce ko­je se mo­gu vo­di­ti po po­vr­ši­ni i tik is­pod nje, a to su ra­zni plit­ko­ro­ne­ći vo­ble­ri, za­tim pli­va­ju­će i spo­ro­to­nu­će »za­re«, sti­ko­vi i sl., ali uvek imam pri ru­ci i ne­ke ko­je se mo­gu vo­di­ti pri dnu, jer se i za nji­ma mo­že uka­za­ti po­tre­ba, a ne­spor­no su efi­ka­sne ka­da se s nji­ma ra­di ka­ko tre­ba. U ovom pe­ri­o­du, ka­da se ne ba­ca­ju pre­te­ški ve­štač­ki mam­ci, za lov bu­co­va, smu­đa i štu­ke naj­ra­di­je ko­ri­stim la­ga­ni kom­plet, sa­sta­vljen od dvo­del­nog šta­pa He­arty Ri­se Rock’n’For­ce II 702LL, du­ži­ne 2,14 m i de­kla­ri­sa­ne te­ži­ne ba­ca­nja 1,5–14 g, i če­kr­ka Shi­ma­no Van­ford C 3000, na či­joj je špul­ni osmo­nit­na upre­de­na stru­na de­blji­ne 0,08 mm.

ZA ZA­GRE­VA­NJE, U PR­VOM IZ­LA­SKU IZ ne­dav­ne se­ri­je na ovom te­re­nu naj­pre sam u spo­ri­jem to­ku ba­cao me­tal­ne Te­tra Ji­go­ve. Iako ori­gi­nal­no na­me­nje­ni za mor­ski ri­bo­lov, od­lič­no su se po­ka­za­li i za raz­ne slat­ko­vod­ne pre­da­to­re, a ja sam na njih ovog pu­ta do­bio po ne­ko­li­ko ban­da­ra i sit­ni­jih bu­co­va.

Za­tim sam pre­šao na po­vr­šin­ca Jac­kall Ri­ser Ba­it 004, kon­stru­i­sa­nog ta­ko da pri sred­nje br­zom po­vla­če­nju pa­ra po­vr­ši­nu vo­de, pra­ve­ći trag ko­ji rav­no­du­šnim ne osta­vlja ni bu­co­ve ni dru­ge gra­blji­vi­ce, po svoj pri­li­ci za­to što im se či­ni da to si­tan ke­der pa­nič­no »tr­či« po po­vr­ši­ni, na­sto­je­ći da umak­ne po­ten­ci­jal­nim pro­go­ni­te­lji­ma. A ka­da se na to do­da­ju po­vre­me­na bla­ga ci­ma­nja vr­ha šta­pa, ko­ja na­te­ra­ju ovu va­ra­li­cu na po­ska­ki­va­nje i krat­ko cik­cak kre­ta­nje, iza­zov­nost je još ve­ća. Is­pr­va se ja­vi­lo ne­ko­li­ko sit­ni­jih bu­co­va, dok su oni krup­ni­ji, kao i obič­no, bi­li znat­no opre­zni­ji i ni­je ih bi­lo la­ko pre­va­ri­ti, ali sam i u to­me us­peo, pa sam za­do­vo­ljan oti­šao ku­ći, una­pred re­šen da ne pro­pu­stim pri­li­ku da na istu vo­du po­no­vo iza­đem već ko­li­ko su­tra.

NA­RED­NOG DA­NA PE­CA­NJE SAM za­po­čeo po­vr­šin­ci­ma, vo­đe­nim uz po­jas nagomilane... (-Ceo tekst možete pročitati u listu Ribolov br. 620-)