Da li bismo se manje žalili na američko patuljasto somče u našim vodama kada bi u njima brojnija bila vrsta koja se manje množi i teže širi ali zato raste znatno više od napasti koju većina nas ne voli ni da vidi na udici?
Jedna stara i vrlo poučna kineska izreka glasi: »U lošem treba videti dobro«. A tako je nekako i u našem ribolovu. Kada, recimo, planinsku reku, poput Visočice ili Uvca, branom pregrade i od dela njenog toka naprave jezero, u slučaju pomenutih voda – Zavojsko odnoso Uvačko, svima nam nedostaje taj nekada divni deo toka, ali ne plačemo za njim doveka, već nastojimo da izvučemo najbolje iz te nevolje i umesto pastrmki, lipljana i mladica počnemo da pecamo šarane, smuđeve, somove...
Slično tome, došli su u mnoge naše vode i brzo se prenamnožili tolstolobici (dve vrste – sivi i beli) i »cverglani« tj. američki somići (takođe dve vrste – crni i braon) i potpuno promenili ekosisteme velikih reka i većine jezera. Ni zbog toga ne vredi plakati, već treba pokušati izvući najbolje i iz tih nevolja. A tako se stvari i odvijaju, budući da smo prilično brzo masovno naučili da pecamo »bikove« na »tehnoplankton tablete« i ribokradicama koje ih love grabuljanjem pokazali da se ta riba sasvim regularno može upecati za usta, i to u velikom broju.
KAD JE REČ O CVERGLANU, PROBLEM je malo veći, jer se na mnogim vodama ova riba do te mere prenamnožila da je zbog nedostatka hrane postala veoma sitna. Ipak, netačno je reći da je u Evropi zakržljala i da naraste mnogo manje nego u Americi. I tamo se najčešće love primerci od 100-200 g, a svi skaču od sreće kada uhvate komad od pola kilograma, dok se ribe od preko kilograma smatraju retkim kapitalcima. I tamo postoje vode gde ih je manje i narastu veći (u proseku 200-300 g), ali i one gde ih je bezbroj te je prosečna lovna težina višestruko manja.
A kako onda od te male-velike nevolje izvući najbolje, tj. nešto dobro? Pa, recimo tako što ćemo ići na one vode gde cverglani narastu veći, birati mamce koji donose samo krupnije primerke, voditi decu da ih pecaju (jer su ove ribe veoma zahvalne za to i mogu učiniti da deca zavole ribolov, a pritom su veoma borbene), i na kraju – tako što ćemo ih nemilice jesti, jer su veoma ukusne!
Moj sin Stefan voli da peca krupne cverglane na Bovanskom jezeru, gde redovno lovi primerke od 200 do 400 g, ali tu granicu nikako da pređe. Idemo bar pet-šest puta godišnje namenski na krupne somiće, ali riba od 600-700 g, a takve se ponekad ulove u Srbiji, nikako da zagrize Stefkov mamac.
RASPITUJUĆI SE KOD DRUGARA O TOME gde ima duplo većih jedinki od Stefkovog najtežeg »cverka«, saznadoh da su se nekada, pre desetak godina, na jezeru Barje kod Leskovca lovile ribe od 1.200-1.300 g! Pravi pravcati kapitalci! Iako ta akumulacija nije predaleko od Niša, nije mnogo posećena jer važi za veoma nepristupačnu – obale su izrazito strme, a makadamski putevi oko nje loši i često neprohodni. Kolima se, istina, lako stiže do brane, ali tu nastaju problemi: ko nema terensko vozilo dalje mora peške, a na prvih petstotinak metara od brane pecanje je zabranjeno!
Sve ove informacije su činile da ovo jezero izbegavamo, pogotovo zato što na pecanje često s nama ide i moj otac, Stefkov deka Fika, koji sa svojih 70 godina i nije baš raspoložen za trčkaranje oko nepristupačnog jezera i traženje pogodnih mesta, naročito ako pritom treba još da nosi deo ne baš lagane ribolovačke opreme.
IPAK, MI NA KRAJU ODLUČISMO DA POSETIMO ovo pomalo tajnovito jezero, i to, kako sam ja formulisao, u naučno-istraživačke svrhe! Naime, jedna ideja mi se vrzmala po glavi. Šta ako u tom jezeru ne živi crni cverglan, kako ga Amerikanci zovu (eng. »black bullhead«, lat. Ameiurus melas), već braon američki somić (Ameiurus nebulosus), koji je u Srbiji mnogo ređi, a generalno naraste veći? To bi moglo da bude rešenje zagonetke, jer u otvorenim vodama (Dunav, Sava, Morava, Tisa...) žive obe vrste, ali preko 90% ulova čini crni cverglan (koji zapravo uopšte nije crn nego žuto-zelen), što implicira da je baš on sklon prenamnožavanju. To bi, dalje, značilo da neko jezero – ako u njemu ima samo braon cverglana – možda i nema problem s prenamnoženim somićima, te za njih ima više hrane, što im pruža šansu da narastu veći. E, to je trebalo proveriti, jer nikako nisam uspeo da saznam koja vrsta somića u Barju živi, niti mi je iko ikada poslao dovoljno dobru sliku svog ulova sa ove vode da bih sa nje to mogao nedvosmisleno utvrditi.
I TAKO, MI OKO PODNEVA, prešavši 75 km od Niša za oko sat i po vožnje, stigosmo do brane Barja. Tu smo ostavili kola, pa krenuli peške udesno, makadamskim putem potpuno nepogodnim za bilo kakva vozila osim terenskih. Pešačili smo dobrih 20 minuta i onda se strmom stazicom spustili do jezera.
A ono... Lepo, čisto, bistro kao rakija, nema trave, a na prvi pogled i bez žaba i znakova prisustva iole većih riba, s tek ponekim kolobarčićem koji su pravile beovice pri lovu mušica sa površine. Dobro, šta je tu je, probaćemo. Cilj nam je da upecamo jednu ribu, bar da saznamo vrstu. A ako u tome uspemo, imamo i drugi cilj – da uhvatimo i jednu veliku ribu.
Stefko će pecati na tri štapa (i to lagana varaličarska, jer fidere nemamo), na hranilicu. U njoj će biti Gica Mix hrana s aromom jagode (pošto se Amerikanci kunu u taj miris za lov somića), kojoj smo dodali prezlu, prekrupu i kukuruz.
ZA MAMAC SMO PONELI SARDELE I beovice, od kojih ćemo koristiti ili rep (otprilike dužine trećine tela ribice od 10-15 cm) ili filet. Inače, po našem iskustvu sa Bovna, obavezno treba probati i na 2-3 zrna kukuruza kombinovana s 2-3 mesna crvića, jer takav »sendvič« krupni cverglani obožavaju. Tu, pred nama, bile su u samom priobalju i velike školjke, koje, uz puževe, takođe često daju dobre ribe.
Za početak smo zabacili dva štapa, jer nisam pristalica previše »rada« na pecanju, a pravljenje sistema jeste vrsta posla. Jedan smo namamčili kukuruzom, a drugi repom od sardele... (-Ceo tekst možete pročitati u listu Ribolov br. 621, od 11.10.2024.-)