Među našim ribolovcima preovlađuje uverenje da su gumeni mamci veći od 12-13 cm preveliki za lov prosečnih štuka naših voda. Koliko je to pogrešno, pokazuju iskustva varaličara iz onih evropskih zemalja u kojima se krupni šedovi najviše koriste i gde se i kilašice u velikim količinama hvataju na varalice od 20 cm ili duže, čak i više nego na manje modele
Lov štuke veštačkim mamcima toliko je popularan kod nas da skoro da i nema varaličara koji ga bar povremeno ne upražnjava. Ali tu masovnost ne prati i raznolikost u pogledu vrsta varalica i tehnika kojima se one prezentuju. I danas, kao i pre pola veka, naši blinkeraši štuku ubedljivo najčešće pecaju na leptire i kašike, a daleko ređe posežu za svim ostalim mamcima – voblerima, džerkovima, površincima i raznim varalicama od meke gume. Koliko se pristup ovdašnjih ribolovaca razlikuje, recimo, od onog nemačkih kolega, pokazuje jedna skorašnja analiza preko 500 ulova štuke koje su Nemci ostvarili tokom maja i juna. Od tog broja, čak 34,16% riba uhvaćeno je na šedove (kako one klasične, sa repnom pečurkom, tako i na one bez nje, namenjene vertikalnom džigovanju) i na gumene svimbejte (ribolike varalice, sa telom ribe i repom šeda ili tvistera); 20,18% štuka došlo je na voblere, drvene svimbejte i džerkove; 13,88% na leptire; 9,72% na kašike. Ostali ulovi iz analiziranog uzorka ostvareni su na prirodne mamce – 18,61% na mrtve kedere ponuđene na plovak, dubinski ili muvanjem (u Nemačkoj je upotreba živih ribica za mamac odavno zabranjena), a 2,77% na gliste, bojlije ili kukuruz (bez sumnje uzgredno, tj. pri lovu drugih riba).
Pri tom, Nemci, kao i ribolovci iz Švedske i ostalih skandinavskih zemalja, ali i Holanđani, Francuzi, Švajcarci, Austrijanci... koriste neuporedivo veće šedove od onih koji se kod nas najviše upotrebljavaju, i to ne zato što hvataju neuporedivo veće štuke (mada je prosečna lovna težina na zapadu i severu kontinenta veća nego kod nas), već pre svega zato što i na veoma velike varalice za naše pojmove love štuke raznih veličina, teških od kilogram naviše, a retko dobijaju manje jedinke, koje nisu zanimljive ni sa sportskog stanovišta, a ni sa prehrambenog. Dok većina ribolovačkih radnji u Srbiji u ponudi ni nema šedove duže od 12 cm, u Švedskoj (koja već dugo diktira evropske trendove u lovu štuke) gumene ribe manje od 14 cm bacaju maltene samo oni koji pecaju bandara ili smuđa, šedovi od 15-20 cm se najčešće koriste za štuku, a u udarnim delovima sezone, tj. u jesen, mnogi bacaju za naše pojmove neshvatljivo velike gumene ribe duge od 25 do 33-34 cm, na koje se bez pardona (svojim očima sam se u to uverio) zaleću grabljivice od njih duže tek desetak centimetara.
Velike gumene ribe (koje mogu težiti i preko 100 g) postale su izuzetno popularne među štukarošima zato što imaju niz prednosti u odnosu na većinu drugih varalica. Jedna od glavnih je ta što u odnosu na svoju težinu sporo tonu, pa ih je moguće kroz odabrani sloj vode voditi i vrlo polako (manjom brzinom od one potrebne da većina voblera »promrda«), a da pri tom izazovno rade. Osim toga, lako im je povećati ili smanjiti dubinu zaranjanja dodavanjem ili oduzimanjem olova (koje se sa prednje strane zakači za kopču ili se ubaci u telo napred ili odozdo, po sredini) ... (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br. 436-)