Poslednjih godina sve više ribolovaca na Drini skobalja primamljuje bacajući u vodu velike količine crva i pecajući na njih. Ali kada nastupi oskudica crva, pa je veću količinu nemoguće pronaći u momentu kada krećemo na vodu, moramo se okrenuti nekim pomalo zaboravljenim i zapostavljenim načinima prihranjivanja i jednom odavno dokazano efikasnom mamcu.
Već godinama živim i radim u Beogradu i pecam na Savi, Dunavu i Tamišu, ali prvu ljubav – Drinu – ne zaboravljam i za nju odvojim bar mesec dana godišnje, a krajem avgusta sam na njoj proveo celu sedmicu u kontinuitetu. Uslovi za ribolov nisu bili povoljni, jer je kiša često padala, pa je voda bila zamućena, a uz to je više puta u toku dana, zbog intenzivnog rada hidroelektrana, naizmenično bila što veoma visoka što izrazito niska. Ipak, znao sam da ću, ako budem uporan, imati uspeha i tako je i bilo.
Budući da je vodostaj bio promenljiv, opredelio sam se za deo reke kod mesta Borina, nedaleko od Loznice, na kome može da se peca po svim nivoima (kolegama koje nemaju iskustva na Drini savetujem da se pre izlaska na vodu obavezno kod lokalnih ribolovaca i u pecaroškim radnjama raspitaju o tome gde da idu, jer su bez toga šanse za uspeh minimalne i svedene na čistu slučajnost).
OSNOVNI SASTOJAK HRANE bila je nova primama italijanske firme Tubertini – Lasca Savette Cavedano Competition Line, koju sam već u nekoliko navrata koristio i svaki put se odlično pokazala. Ona je izrazito fine strukture, upija dosta vode, odlično se lepi i ima izraženu aromu parmezana. Za celodnevno pecanje koristio sam 3 kg ove primame, 1 kg TTX-a (mlevenog, ispresovanog i prženog kukuruza), dva narendana stara hleba i 5 kg teške zemlje.
Veoma je važno da se hrana za pecanje na brzoj reci kao što je Drina pravi bar tri sata pre upotrebe (ja to radim veče pred odlazak u ribolov), kako bi upila dosta vode i tonula na željeno mesto, ne stvarajući pri tom »maglu« koja privlači sitnu ribu. Pripremu počinjem tako što u u posebnu posudu sipam TTX i zatim nalijem vodu tako da bude otprilike dva centimetra iznad kukuruza (približno 0,7 l na 1 kg). Kada TTX upije tu prvu količinu vode, dodajem još oko dva decilitra i opet ga ostavim da i to »povuče«, a potom ga sipam u hranu, dobro promešam i pustim da odstoji dvadesetak minuta. Nakon toga celu masu vlažim sa po 0,7 l vode, praveći posle tog kvašenja još jednu dvadesetominutnu pauzu. Slede dodavanje teške zemlje, temeljno mešanje, prosejavanje, prisajedinjavanje rendanog hleba i završno mešanje.
Uloga TTX-a jeste da učini hranu lepljivijom i da zajedno sa rendanim hlebom... (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br. 358-)