Iako va­ži za se­lek­ti­van ma­mac, ko­ji omo­gu­ća­va da u ve­li­koj me­ri iz­beg­ne­mo sit­nu ri­bu i pre­vas­hod­no hva­ta­mo ša­ra­ne, boj­li ni­je sve­mo­guć. I na nje­ga se za­le­ću ma­nji ci­pri­ni­di, čak i ka­da je preč­ni­ka pre­ko 20 mm, pa i ka­da su na dla­ci dva ili tri ta­kva. Ali, po­sto­ji ne­ko­li­ko jed­no­stav­nih tri­ko­va ko­ji nam mo­gu po­mo­ći da broj ne­zva­nih go­sti­ju na šta­pu sve­de­mo na mi­ni­mum

Ša­ran se na boj­li­je na tzv. di­vljim vo­da­ma ši­rom sve­ta ve­o­ma uspe­šno lo­vi već de­ce­ni­ja­ma. Kod nas je, me­đu­tim, do­ne­dav­no vla­da­lo uve­re­nje da je di­vljeg ša­ra­na mo­gu­će uhva­ti­ti sa­mo na ku­ku­ruz, pa je ve­o­ma ma­li broj lju­di uop­šte i po­ku­ša­vao da mu po­nu­di ne­što dru­go, a sa­mo su ret­ki uspe­va­li da »vo­de­nog li­sca« na­ve­du da uzme boj­li. Raz­lo­ga za to je mno­go, ali o nji­ma dru­gi put. S dru­ge stra­ne, u po­sled­njih ne­ko­li­ko go­di­na, sve ve­ći broj ša­ran­dži­ja okre­će se lo­vu ša­ra­na na boj­li­je na di­vljim vo­da­ma, pod­stak­nut pri­lo­zi­ma u spe­ci­ja­li­zo­va­nim pu­bli­ka­ci­ja­ma, te vi­deo-snim­ci­ma i fo­to­gra­fi­ja­ma na in­ter­ne­tu, ko­ji­ma se lov boj­li­ji­ma for­si­ra kao mo­da i pred­sta­vlja kao mno­go bo­lji i na­pred­ni­ji od lo­va na ku­va­no zr­ne­vlje. U to­me se,  na­rav­no, ve­o­ma če­sto pre­te­ru­je, pa po­čet­nik mo­že da stek­ne uti­sak da je boj­li ma­gič­ni ma­mac, ko­ji je sa­mo po­treb­no uba­ci­ti u vo­du ne bi li ša­ran od­mah do­šao, što sva­ka­ko ni­je tač­no. Za us­pe­šan lov ša­ra­na na boj­li­je, ri­bo­lo­vac, na­i­me, mo­ra što­šta da zna, a uz to mu se mo­ra­ju i slo­ži­ti mno­ge koc­ki­ce. Pri tom, tre­ba bi­ti po­šten, pa re­ći da nam boj­li ne­će do­ne­ti mno­go vi­še ri­be ne­go ku­ku­ruz ili ti­grov orah, na pri­mer, ali je de­fi­ni­tiv­no da će­mo na nje­ga do­bi­ja­ti ve­će ri­be i lak­še vr­ši­ti se­lek­ci­ju že­lje­nih ulo­va.

Saran-bojli

Pro­blem ko­ji se ja­vlja pri­li­kom po­ku­ša­ja lo­va na boj­li­je je to što taj naš fi­ni mi­ri­šlja­vi (ili smr­dlji­vi) ma­mac, osim ša­ra­na, ko­jem je na­me­njen, ve­o­ma atrak­tiv­nim sma­tra­ju i mno­ge dru­ge vr­ste, ko­je u ovom slu­ča­ju baš i ne že­li­mo na udi­ci (za­vi­sno od vo­de, to mo­gu bi­ti kle­no­vi, mre­ne, ba­bu­ške, de­ve­ri­ke, uvek ne­sno­sni cver­gla­ni, pa čak i kor­nja­če i ra­ko­vi).  Sre­ćom, po­sto­je ra­zni na­či­ni da te ne­že­lje­ne go­ste od­bi­je­mo i iz­beg­ne­mo, ka­ko na hra­ni­li­štu, ta­ko i na udi­ci, a ovo­ga pu­ta će­mo re­ći ne­što o oni­ma ko­ji se naj­če­šće ko­ri­ste.

VE­LI­ČI­NA MAM­CA igra ve­li­ku ulo­gu u to­me ko će se za nje­ga u vo­di za­in­te­re­so­va­ti i  po­ku­ša­ti da se nji­me za­sla­di. Naj­vi­še se za pe­ca­nje ša­ra­na ko­ri­ste boj­li­ji preč­ni­ka od 16 do 20 mm, što se sma­tra ide­al­nom ve­li­či­nom. Ta­kav ma­mac ša­ran ku­pi bez ustru­ča­va­nja i pre­du­gog is­pi­ti­va­nja, me­đu­tim ve­o­ma la­ko gu­ta­ju ga i svi nje­go­vi go­re­na­bro­ja­ni kon­ku­ren­ti u is­hra­ni, ko­ji mo­gu da u pra­vu noć­nu mo­ru pre­tvo­re naš po­ku­šaj da pre­va­ri­mo ne­kog ka­pi­tal­ca.

Uko­li­ko nam u to­ku ri­bo­lo­va če­sto gri­zu ba­bu­ške i de­ve­ri­ke i mo­ra­mo stal­no da »pre­za­ba­cu­je­mo« ili raz­vla­či­mo šta­po­ve, ve­li­ka je šan­sa da će­mo ti­me ote­ra­ti sa me­sta ša­ra­na i osta­ti us­kra­će­ni za bor­bu i sli­ka­nje sa br­ka­tim ka­pi­tal­cem. U tim slu­ča­je­vi­ma jed­no od mo­gu­ćih re­še­nja je pre­la­zak na mam­ce eks­trem­ni­jih ve­li­či­na, npr. na dva ili tri boj­li­ja preč­ni­ka 20 mm na dla­ci ili dva boj­li­ja od po 24 mm i sl. Kru­pan za­lo­gaj od­bi­će ve­ći­nu ne­po­zva­nih go­sti­ju i iz­gle­di da ga na kra­ju uzme ša­ran znat­no će po­ra­sti. Naj­ve­ći ma­mac na ko­ji sam do sa­da pe­cao ša­ra­ne su bi­la tri boj­li­ja od 30 mm na dla­ci. Na nje­ga sam na ču­ve­nom je­ze­ru Sa­ru­le­šti ulo­vio i ša­ra­na od 6 kg (ko­ji je ta­ko du­bo­ko pro­gu­tao udi­cu da sam je je­dva iz­va­dio), ali i mno­ge ka­pi­tal­ce te­ške pre­ko 15 kg, pa čak i ne­ke od pre­ko 20 kg. Za to­li­ki ma­mac sam se opre­de­lio jer sam imao ve­li­kih pro­ble­ma sa de­ve­ri­ka­ma i vr­lo sit­nim ša­ra­ni­ma, bu­du­ći da boj­li stan­dard­ne ve­li­či­ne jed­no­stav­no ni­je mo­gao do­volj­no du­go da osta­ne na me­stu ne­na­pad­nut, tj. da do­če­ka krup­nog ša­ra­na. Pri tom sam ta­da lo­vio na ve­o­ma ve­li­koj da­lji­ni, od pre­ko 300 m, na­rav­no raz­vla­če­njem si­ste­ma, pa je bi­lo ve­o­ma va­žno da se što ma­nje vo­zam i uz­ne­mi­ra­vam ri­bu... (-Ceo tekst mo­že­te pro­či­ta­ti u Ri­bo­lo­vu br. 431-)