Nije lako ni setiti se na brzinu svih dobrih osobina fider tehnike, zahvaljujući kojima je za kratko vreme stekla veliki broj poklonika širom Evrope, a mnogo gde i potisnula starije načine ribolova u drugi plan. Ali, kada treba da izdvojim neku karakteristiku modernog ribolova sa hranilicom koju smatram posebno važnom, bez mnogo premišljanja se opredeljujem za veliku prilagodljivost, zahvaljujući kojoj možemo da uspešno pecamo na različitim terenima i razne ribe, tj. praktično sve takozvane mirne vrste, od najsitnije bele ribe pa sve do najkrupnijih šarana i amura.
NAJFINIJI VID ribolova hranilicom na našim se vodama primenjuje uglavnom na takmičenjima, budući da na više od 70 % takmičarskih staza u Srbiji pobeđuju oni koji uspešno love sitniju bodorku i još sitniju deveriku, a ponegde čak i kedera (kauglera). Za to se koriste izrazito fini kompleti, od malih udica od tanke žice do štapova male težine bacanja, sa najosetljivijim vrhovima, ali sa dobro sklopljenom garniturom vešt i strpljiv ribolovac može da savlada i znatno krupniju ribu nego što se na prvi pogled može očekivati.
Sa finim priborom (tankim najlonom, malim udicama i hranilicama) imaćemo skoro uvek i svuda mnogo više udaraca i bolju realizaciju nego ako koristimo grublju varijantu. Osetljiviji štap i tanja struna ne donose samo lepši osećaj tokom borbe sa ribom, već i nešto što je i u takmičarskom i u rekreativnom ribolovu mnogo važnije za uspeh brže i lakše registrovanje trzaja (tj. »signalizaciju« udaraca), bolji osećaj prilikom samog ribolova pogotovo tokom zamaranja... (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br. 325-)