Neki ribolovci nose na vodu ogromne količine veštačkih mamaca i svaki čas ih menjaju, tražeći onaj koji će biti najefikasniji u konkretnoj situaciji. Drugi u svako vreme i na svakom mestu bacaju jedan isti adut ili nekoliko njih i ne pomišljaju na ma kakvo eksperimentisanje. Treći nastoje da se za svaki ribolov što bolje pripreme, pa i da osmisle koje bi varalice valjalo poneti i forsirati – oni najčešće najbolje prolaze
Sadržaj kutije sa varalicama jedinstveno je obeležje svakog varaličara, slično otisku prsta. Kod svakoga je različit. Dok neki, verujući u univerzalnu lovnost određenog modela, po ceo dan menjaju mesta bacajući isti mamac, drugi stoje kao ukopani sa nekoliko kutija najrazličitijih varalica koje menjaju posle svakih nekoliko zabačaja. Pomenuti ekstremni pristupi uglavnom donose najmanje ribe, a analogno tome, uspeh je negde između.
Jedan naš kolega, inače pasionirani varaličar, kaže da svakome od nas može da odredi »dijagnozu« samo uvidom u kutiju sa mamcima koje koristimo. Ja mu verujem. Dijagnostikovao mi je neizlečivu zavisnost od varaličarenja i varalica, pri čemu nisam imao ni jedan kontraargument. Dobra strana ove šale je što smo razgovarajući na temu idealnog, »zdravog« i lovnog kompleta varalica mnogo naučili o izboru odgovarajućeg modela i o vremenu, mestu i načinu njene upotrebe.
Evo nekih mojih zaključaka, koji su plod iskustva, bezbrojnih pokušaja, grešaka i ponovnih pokušaja, a koje mogu da podelim sa manje iskusnim kolegama.
KAKO IZABRATI VARALICU? Izbor prvenstveno zavisi od vrste ribe koja se lovi, odnosno od veličine očekivanog ulova. Poznavanje ponašanja grabljivice u različitim uslovima, odnosno načina na koji se hrani i dubine na kojoj je locirana, određuju nam metod i tehniku ribolova. Da bismo primenili tome prilagođenu prezentaciju, moramo upotrebiti varalicu koja nam je svojim osobinama omogućava. Modela varalica ima bezbroj i potrebno je veliko iskustvo da bi se odabrao pravi. Ako se zna vrsta i veličina ribe koja se lovi, ako je precizno određen položaj grabljivice u odnosu na obalu, dno, rečni tok, prepreke u vodi i razne vidljive i nevidljive strukture, ako je uzet u obzir nivo svetlosti, zamućenosti vode i brzina toka i ako je tačno procenjen nivo aktivnosti grabljivice, treba na osnovu toga odabrati odgovarajuću varalicu. Neophodno je poznavanje ne samo ponašanja riba u određenim uslovima, nego i karakteristika varalica i njihove primenljivosti u različitim okolnostima, tj. da li su odgovarajuće po tipu, modelu, obliku, dužini, težini, hidrodinamičkim osobinama (odnosno brzini tonjenja i dubini zaranjanja), vibraciji, akustičnim efektima, boji i odblesku, mirisu i ukusu...
Dekor varalice je određen bojama, šarama, svetlijim ili tamnijim tonovima, trodimenzionalnim efektima, svetlucanjima šljokica ili poniklovanih površina, a broj kombinacija navedenog je beskonačan. Neki varaličari se kunu u određene dekore, dok neki uopšte ne obraćaju pažnju na boje. Sve dok love i jedni i drugi, koliko je taj faktor bitan nećemo znati. Iz aspekta grabljivice, svetlucanje i pokret su hrana, a ostalo je manje važno. Na prvi pogled deluje prilično komplikovano izabrati pravu varalicu za trenutne uslove na ribolovnom mestu, ali neka pravila u vezi sa izborom ipak postoje i plod su višedecenijskog iskustva varaličara na mnogim rekama i jezerima. U priloženoj tabeli je prikazan odnos zahteva prezentacije i tehničkih karakteristika varalica.
U PRAKSI BI SE PRI IZBORU VARALICE prema uslovima ribolova načelno trebalo držati sledećeg:
1. Za male ribe treba koristiti male varalice, a za velike ribe – velike... (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br. 480-)