Visok vodostaj Dunava u gornjem i srednjem toku kroz našu zemlju, koji se zadržao tokom skoro cele druge polovine juna i u prvih desetak dana jula, doneo je, kao i obično, dobre uslove za lov grabljivica veštačkim mamcima na delu od Golupca nizvodno. Beogradske bucovdžije takvu priliku ni ovog puta nisu propustile
Većina srpskih blinkeraša žalila se na uslove za ribolov na našim rekama u drugoj polovini juna. Vodostaji su bili vrlo visoki, reke mutne, a njihovim površinama plovilo je mnogo granja, lišća i raznoraznog otpada. Ulovi su, na primer, oko Beograda i na Savi i na Dunavu bili vrlo loši, a žalili su se čak i najiskusniji varaličari, opremljeni dobrim čamcima, motorima i sonarima i naoružani strpljenjem i spremnošću da promene mnogo mesta.
UPRAVO OVAKVE USLOVE, međutim, ekipa Beogradskih bucovdžija redovno čeka za lov voblerima u Golupcu: u želji da se spreče poplave, voda se iz gornjeg toka Dunava »ispumpava« radom HE Đerdap 1, pa na ovom delu toka vodostaj biva nizak, a voda mutna i uz obalu jaka. Idealan vodostaj za lov na terenima nizvodno od tvrđave u tim okolnostima je oko 650-660 u Golupcu. Dunav je otprilike takav bio sredinom meseca, a kako je u gornjem toku počeo da opada – tako je u Golupcu rastao, pa je krajem juna dosezao i do kote 690.
Srećom, ostao je mutan i jak, pa se može reći da smo imali dve nedelje dobrih uslova za ribolov. Nažalost, ulovi su bili manji od očekivanog. Srećom, ipak ih je bilo. Bucovu se najviše pri svojim dolascima posvetio Raša, a primerke do kilograma lovio je najbolje na uobičajenim terenima, kruškicama u plavom dekoru (po Rapali: B). Zanimljivo je da su po izlasku sunca, negde oko šest sati, i krupni bucovi raubovali kako tik uz obalu, tako i dalje u struji, ali su ignorisali sve ponuđene varalice, od površinaca, preko različitih voblera, do glavinjara i pilkera.
SMUĐ SE NA VOBLERE javljao u skladu sa našim iskustvima u ovakvim uslovima, a to znači najbolje pred mrak i nakon svanuća, dok je bio veoma slabo aktivan noću. Kao što sam nedavno već pisao u Ribolovu, veoma mutna voda otežavala nam je realizaciju udaraca jer su smuđevi mnogo više promašivali naše varalice no što su ih precizno pogađali. Nije nam pomagala ni promena prezentacije voblera, ni prelazak na veće i »sporije« modele, ni ostali sitni trikovi... (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br. 484-)